REKLAMA

MZ przekazał projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej do konsultacji. Samorządy będą spłacały długi szpitali

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 27 stycznia 2016 09:38
MZ przekazał projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej do konsultacji. Samorządy będą spłacały długi szpitali Jeśli szpitale odnotują ujemny wynik finansowy to samorządy będą mogły podjąć działania naprawcze jedynie w postaci pokrycia długu z własnego budżetu - zauważa Konfederacja Lewiatan (fot.PTWP)

• Samorządy będą musiały pokrywać długi nierentownych szpitali - uważa Lewiatan.
• W projekcie założeń do ustawy o działalności leczniczej brakuje uzasadnienia proponowanych zmian.
• Konieczne jest wyraźne określenie zakresu świadczeń szpitali.

- Jeśli szpitale odnotują ujemny wynik finansowy to ich właściciele - samorządy, ministrowie - będą mogli podjąć działania naprawcze jedynie w postaci pokrycia długu z własnego budżetu. Tym samym środki przeznaczane na inne cele będą musiały być przekazane dla placówek medycznych. A to oznacza, że nierentowne szpitale będą finansowane z naszych składek i podatków - zauważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej.

- Projekt przekazany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych rozczarowuje. Brakuje w nim analizy i uzasadnienia proponowanych zmian. Wprowadzenie rozwiązania w zakresie „zahamowania" prywatyzacji publicznych placówek medycznych oprócz zdawkowych stwierdzeń, że państwo musi mieć nad tym kontrolę zupełnie nie wyjaśnia, jak to wpłynie na funkcjonowanie SPZOZ-ów - mówi mecenas Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Więcej na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • sonia1940 2016-01-27 10:49:03
    nie ministrze zdrowia, wiem jak zlikwidować kolejki.Mam skierowanie do szpitala na operację ,idę na szaserów, a tam zamiast wyznaczyć termin operacji, wyznacza mi się ponownie wizytę u okulisty za pół roku, po to, żeby potwierdził,że taka operacja jest potrzebna. a ja przecież nie byłam u fryzjera, tylko u lekarza okulisty i on zlecił tę operację. Po co więc druga wizyta w oczywistej sprawie. Proszę o zlikwidowanie tego absurdu, i kolejka do lekarzy się zmniejszyREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA