REKLAMA

Na rynek mocy wydamy nawet 90 mld zł w ciągu 10 lat?

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 20 lipca 2016 10:12
Na rynek mocy wydamy nawet 90 mld zł w ciągu 10 lat? Minister Krzysztof Tchórzewski wstępnie ocenia budżet rynku mocy na ok. 2-3 mld zł rocznie (Fot. PTWP)

Przyjęcie przez Ministerstwo Energii rynku mocy w aktualnie proponowanym brzmieniu wiązałby się z nałożeniem na społeczeństwo i gospodarkę kosztów rzędu 80-90 mld zł w latach 2021-2030 – to główna konkluzja raportu poświęconego założeniom rynku mocy autorstwa Fundacji ClientEarth oraz Regulatory Assistance Project (RAP).

Gdyby koszty rynku mocy w latach 2021-2030 wyniosły łącznie 80-90 mld zł, to łatwo wyliczyć, że dawałoby to ok. 8-9 mld zł rocznie. To znacznie więcej niż prognozy przedstawiane przez Ministerstwo Energii. Minister Krzysztof Tchórzewski wstępnie ocenia budżet rynku mocy na ok. 2-3 mld zł rocznie.

W ocenie autorów raportu, koszty rynku mocy w kwocie 80-90 mld zł w latach 2021-2030 są zbyt wysokie dla polskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Wzrost rachunków za energię elektryczną dla przeciętnego gospodarstwa domowego będzie oscylował w granicach 280-340 zł rocznie, czyli wzrośnie o około 20 proc. Mimo tak znaczącego obciążenia, rząd nie wskazuje innych możliwości zapewnienia niezawodnej i stabilnej pracy systemu energetycznego.

- W proponowanym kształcie rynek mocy prawdopodobnie nie będzie w stanie zapewnić odpowiednich inwestycji w zdolność wytwórczą. Prawdopodobnie umożliwi on modernizację istniejących bloków węglowych oraz eksploatację bloków obecnie budowanych. Jednak cena za moc raczej nie osiągnie poziomu koniecznego do uruchomienia długofalowego procesu inwestycyjnego, który doprowadziłby do zastąpienia starzejących się bloków węglowych nowymi instalacjami ani też do wprowadzenia do systemu – bardzo potrzebnych – mocy elastycznych - czytamy w dokumencie Fundacji ClientEarth i Regulatory Assistance Project (RAP).

Zdaniem autorów opracowania, projekt zwiększa ryzyko utrzymania się w systemie przestarzałych instalacji wysokoemisyjnych, które będą miały problemy związane z rosnącymi kosztami eksploatacyjnymi, oraz z wypełnieniem standardów środowiskowych. Jeżeli Polska chce utrzymać bezpieczeństwo systemu energetycznego, to Ministerstwo Energii musi zmierzyć się z tymi problemami.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA