REKLAMA

Naimski, PiS: PO gra gazoportem w wyborach

 • Autor: parlamentarny.pl (Dariusz Ciepiela)
 • 13 października 2015 09:26
Naimski, PiS: PO gra gazoportem w wyborach Poseł PiS wskazuje na duże opóźnienia w budowie gazoportu. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Rząd PO opóźnia o dwa lata w stosunku do własnych planów oddanie gazoportu do eksploatacji i o cztery lata w stosunku do decyzji i planów rządu Prawa i Sprawiedliwości - mówi Piotr Naimski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Minister Skarbu Państwa Andrzej Czerwiński poinformował o "oddaniu" gazoportu w Świnoujściu. Ewa Kopacz sfotografowała się na tle instalacji i ogłosiła przedwyborczy sukces. Minister Czerwiński stwierdził, że "budowa zakończona jest w 100 proc., wszystkie tzw. elementy krytyczne są wykonane i sprawdzone przez nadzorującego inżyniera katarskiego". Rzecznik PLNG Maciej Mazur powiedział, że "zakończył się bardzo ważny etap mechanicznego montażu systemów krytycznych” i "że prace budowlane zostały praktycznie zakończone" - mówi Piotr Naimski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomina, że  według obowiązującego Aneksu nr 2 do umowy z wykonawcą zakończenie montażu mechanicznego wszystkich systemów terminala przewidziane jest do 11 grudnia 2015 r. Do 10 października 2015 r. przewidziano zakończenie montażu mechanicznego systemów krytycznych.

- Różnica między krytycznymi mechanizmami a wszystkimi mechanizmami jest mniej więcej taka jak między autostradą i "autostradą przejezdną". PO oddawała do użytku "przejezdne" odcinki, które następnie były przez wiele miesięcy rozgrzebane grożąc bezpieczeństwu ludzi i pojazdów. Z gazoportem premier Ewa Kopacz dokonuje podobnej operacji. Uzgodniony z wykonawcą grudniowy termin zakończenia prac montażowych postanowiono pominąć milczeniem. Co ciekawe, katarski dostawca gazu zgodził się przysłać statek z gazem koniecznym do przeprowadzenia testów instalacji w okresie od 11 grudnia do 17 grudnia 2015 r. Audyt prowadzony na budowie przez Katarczyków doprowadził do rezygnacji z wcześniejszego październikowo-listopadowego terminu - przekonuje Piotr Naimski.

Zwraca uwagę, że przygotowanie placu budowy gazoportu do wizyty premier Ewy Kopacz obejmowało m.in. usunięcie z pola widzenia kamer telewizyjnych wszystkich elementów, które mogłyby świadczyć o tym, że prace montażowe są w toku. Kamera przemysłowa, która przekazywała obraz z placu budowy na stronie internetowej PLNG została wyłączona w niedzielę, 11 października. Pracujący robotnicy nie maja prawa pojawić się w kadrze.

Piotr Naimski przypomina, że Aneks nr 2 do umowy przewiduje podpisanie protokołu odbioru do użytkowania gazoportu 31 maja 2016.

- Gazoport rozpocznie prace w najlepszym razie za 7,5 miesiąca. Opóźnienie w stosunku do nowego harmonogramu z Aneksu nr 2 wynosi dzisiaj tydzień... Dla propagandowego przedwyborczego sukcesu PO po raz kolejny po prostu oszukuje Polaków - ocenia Piotr Naimski.

Do wykonania jest m.in. montaż pozakrytycznych a koniecznych przecież systemów gazoportu, wstępne schłodzenie instalacji ciekłym azotem, ogrzanie instalacji i usunięcie usterek, test 72-godzinny instalacji nie wcześniej niż w marcu przyszłego roku po odebraniu drugiego statku z gazem technicznym.

- Można mieć już tylko nadzieję, że politycy PO dla potrzeb swojej kampanii wyborczej trwale nie uszkodzą z trudem kończonej inwestycji w Świnoujściu - podsumowuje poseł PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • jang 2015-10-13 12:05:39
  opóźniony ale jest nareszcie.Gdyby Pan kiedykolwiek nadzorował większą inwestycję na dodatek uwikłaną w politykę to może pańskie opinie byłyby mniej subiektywne.A jako wieloletni..ZORIENTOWANY W PRACY SŁUŻB ma Pan zapewne wiedzę,która na obiektywizm pozwala No chyba,ze Prezes nie pozwala być obiektywnym
 • spizi 2015-10-13 11:58:04
  Naimski gra na fujarce i gaz mu uszami wychodzi. Prezio chyba kazał wszystkim "ekspertom" PIS komentować na nieto co zrobiło lub nie zrobiło PO - PSL.
 • obbi 2015-10-13 10:30:52
  Niestety opóźnienie rządu PiS to osiem lat, licząc optymistycznie, bo 3 miliony mieszkań i autostrady PiS-u to kpina z wyborcy. Gazoport imprezą dętą ale z jakiej racji wstegę miałyby przecinać PiS-owskie nożyce ?
 • rem 2015-10-13 09:51:17
  Ile trzeba dopłacić operatorowi za skroplony gaz który jest droższy od ruskiego. Ktoś policzy ile zaoszczędziłem na metrz3 gazy przez te 4 lata nieobecności tej powalonej inwestycji. Może pan Naimski tę dopłatę mi będzie zwracał?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA