REKLAMA

Naimski: Projekt połączenia gazowego z szelfem norweskim tym razem się uda

  • Autor: PAP/JS
  • 15 września 2016 18:58
Naimski: Projekt połączenia gazowego z szelfem norweskim tym razem się uda Piotr Naimsk (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Projekt połączenia złóż na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłu gazu, tym razem z pewnością się uda. Jest sprzyjająca sytuacja polityczna i ekonomiczna - ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski, który uczestniczył w konferencji Nafta,Chemia, Gaz" w Warszawie przypomniał, że prace nad projektem połączenia złóż na szelfie norweskim z Polską, to już trzecia próba zrealizowania tego przedsięwzięcia.

Wcześniej, podobne działania podjął gabinet Jerzego Buzka, lecz po zmianie rządu w 2001 r. jego następca Leszek Miller, odstąpił od projektu, twierdząc, że norweski gaz jest zbyt drogi. Na niczym spełzły też próby wskrzeszenia pomysłu w 2007 r. Dziś - zdaniem Piotra Naimskiego - sytuacja jest zupełnie inna. "Mamy porozumienia na najwyższym politycznym szczeblu Polski, Danii i Norwegii (...), jest zielone światło i teraz cała rzecz jest w rękach realizujących ją spółek, czyli (duńskiej) Energinet, (norweskiej) Gasco (polskiego)Gaz Systemu oraz norweskiego Statoil i PGNiG.

Przypomniał, że projekt połączenia złóż na szelfie norweskim (na którym polski PGNiG posiada udziały w 19 koncesjach, z których uzyskuje rocznie ok. m. 0,5 mld m. sześc węglowodorów - a według ostatnich zapowiedzi władz spółki, w 2022 r. chce uzyskiwać ich między 2 a 2,5 mld m. sześc) składa się z trzech części - połączenia złoż norweskich z duńskim systemem gazowym a stamtąd - podmorskim gazociągiem (jego planowana przepustowość to 10 mld m. sześc) Baltic Pipe, z Polską.

Polska chce, by nowe połączenie ruszyło w 2022 r. a więc wtedy, gdy skończy się długoterminowy kontrakt z Gazpromem (tzw. kontrakt jamalski). Jak podkreślił w czwartek Naimski nie ma planu, by przedłużać porozumienie z Rosjanami na dotychczasowych warunkach.

Naimski powiedział, że połączenie złóż norweskich z Polską, to część strategii tzw. korytarza Północ - Południe do transportu gazu. - To idea, by połączyć źródła gazu na północy ze źródłami gazu na południu Europy". Symbolem tej idei są dwa terminale LNG - w Świnoujściu i na wyspie Krk w Chorwacji. Pełnomocnik wskazał jednak, że nie chodzi tylko o terminale, bo w południowej Europie na "przedostatnim etapie realizacji" jest dywersyfikujący projekt - TANAP - TAP, który umożliwi dostawy gazu z azerskich złóż, poprzez gazociąg w Turcji przez Grecję pod Adriatykiem do południowej Europy ze złóż. Dodał, że projekt ten przed dwunastu laty zainicjowała spółka ze Szwajcarii, "kraju izolowanego, który wiele lat temu postanowił zdywersyfikować kierunki swoich dostaw. -Ten kraj - jak mówił - wystąpił z taka inicjatywa i osiągnął sukces. To tylko pokazuje, że konsekwencja w tych działaniach jest bardzo ważna.

Czytaj też: Błaszczak: Kontakt z dzielnicowymi będzie łatwiejszy

Pełnomocnik podkreślił, że w polskim rozumieniu korytarz Północ - Południe zaczyna się na szelfie norweskim, a nie w niemieckim Greifswald, gdzie do europejskiego systemu wchodzi gazociąg Nord Stream tłoczący rosyjski gaz. Jak mówił - to jest zasadnicza kwestia, bo korytarz Północ - Południe ma łączyć źródła gazu w Europie, inne niż dotychczas dostępne, czyli rosyjskie.

Naimski odniósł się do planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem, gaz przesyłany tą rurą wcale nie będzie przeznaczony dla Europy Zachodniej ani nawet dla Niemiec

- Mamy zasadne przesłanki by sądzić że będzie on przeznaczony dla Środkowej Europy i Polski. Zrealizowanie tej rosyjskiej strategii - przy faktycznym przyzwoleniu niemieckich firm i niemieckiego rządu - będzie uniemożliwiało realną konkurencję na rynku gazu środkowo europejskim i regionie bałtyckim - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA