REKLAMA

NBP ocenia możliwość deflacji w Polsce

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 10:04
NBP ocenia możliwość deflacji w Polsce Eksperci NBP przeprowadzili badanie mające na celu oszacowanie prawdopodobieństwa oraz skutków wpadnięcia w pułapkę deflacyjną. (fot.:pixabay.com)

• Najnowsze dane GUS wykazują, że deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. Pod znakiem deflacji upłynął cały ubiegły rok i druga połowa roku 2014.
• „Prawdopodobieństwo wpadnięcia Polski w pułapkę deflacyjną nadal niewielkie" - uspokajają eksperci NBP.

Deflacja w lutym wyniosła 0,8 proc. w ujęciu rocznym, w stosunku do stycznia br. 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do ub. roku najbardziej potaniał transport - o 7,3 proc. O 4,5 proc. tańsze były ubrania i obuwie.

Jak zauważyli analitycy GUS największy wpływ na deflację w lutym miały niższe ceny transportu (o 1,9 proc.) i odzieży i obuwia (o 1,8 proc.). Jak wyliczyli obniżyły one wskaźnik odpowiednio o 0,16 p. proc. i 0,10 p. proc. Wyższe ceny żywności (o 0,4 proc.) oraz podwyżki i wyższe ceny rekreacji i kultury (o 0,5 proc.) podniosły ten wskaźnik o 0,09 p. proc. i 0,03 p. proc.

Przeczytaj: Rząd przygotowuje wsparcie dla eksportu

Eksperci NBP przeprowadzili badanie mające na celu oszacowanie prawdopodobieństwa oraz skutków wpadnięcia w pułapkę deflacyjną.

- Wciąż można powiedzieć, że prawdopodobieństwo to jest nadal niewielkie - uważają eksperci NBP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA