REKLAMA

NBP prognozuje dalszy spadek bezrobocia i wzrost płac

  • Autor: PAP
  • 21 stycznia 2016 15:49
NBP prognozuje dalszy spadek bezrobocia i wzrost płac Eksperci NBP przewidują dalszy spadek bezrobocia i wzrost płac (fot. pixabay)

Narodowy Bank Polski opublikował w czwartek (21 stycznia) wyniki kolejnej rundy Ankiety Makroekonomicznej NBP. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 14 grudnia 2015 r. do 5 stycznia 2016 r.

Wzięło w niej udział, podaje bank, 18 ekspertów reprezentujących instytucje finansowe, ośrodki analityczno-badawcze oraz organizacje pracowników i pracodawców.

Ankieta Makroekonomiczna NBP - pisze bank centralny - służy zbieraniu opinii różnych grup profesjonalnych prognostów na temat przyszłych wartości wskaźników makroekonomicznych istotnych dla polityki pieniężnej. Badania ankietowe są przeprowadzane z częstotliwością kwartalną.

Uczestnicy ankiety spodziewają się spadku stopy bezrobocia w latach 2016 i 2017 do ok. 9,5 proc. (względem 10,5 proc. oczekiwanego na 2015 r.) oraz wzrostu płac na poziomie od 4,0 proc. do 4,2 proc. rocznie.

Tempo wzrostu gospodarczego w 2016 r. najprawdopodobniej ukształtuje się, zdaniem uczestników ankiety, w przedziale 3,0 proc. do 3,9 proc., a w 2017 r. – w przedziale 2,8 proc. do 4,0 proc. (50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa). Podobnie jak w poprzedniej rundzie, prognozy centralne dla każdego z tych lat są równe 3,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA