REKLAMA

NBP raportuje co powinno stać się motorem wzrostu gospodarki Rzeczpospolitej

  • Autor: PAP/GP
  • 30 maja 2016 11:55
NBP raportuje co powinno stać się motorem wzrostu gospodarki Rzeczpospolitej Obywatele w siedzibie NBP, w czasie trwania Nocy Muzeów 2016. (fot.:NBP/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Innowacje powinny zastąpić dotychczasowe, wyczerpujące się źródła wzrostu polskiej gospodarki uważa NBP.
• Z przedstawionego w poniedziałek (30 maja) przez Narodowy Bank Polski raportu "Potencjał innowacyjny gospodarki - uwarunkowania, determinanty, perspektywy" wynika, jak powinna rozwijać się polska gospodarka.

- Innowacyjność to czynnik, dzięki któremu można by stabilizować tempo wzrostu gospodarczego na względnie wysokim poziomie - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prof. Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP. Dodał, że stabilizowanie tempa wzrostu w potencjalnej wysokości jest jednocześnie najlepszym sposobem stabilizowania inflacji w średnim okresie.

Zdaniem współodpowiedzialnego za koordynację prac nad raportem, prof. Jakuba Growca innowacyjność gospodarki może i powinna stać się kluczowym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy w Polsce.

- Piszemy tak w raporcie, ponieważ uważamy, że do tej pory mieliśmy bardzo szybki wzrost gospodarczy, to jednak on był ciągnięty w dużej mierze przez akumulację kapitału fizycznego i akumulację kapitału ludzkiego, w szczególności przez wzrost poziomu wykształcenia społeczeństwa (...). Relatywnie rola tego czynnika będzie stopniowo na kolejnych etapach rozwoju maleć - wyjaśnił Growiec.

Czytaj: Ministerstwo zaczyna interesować się tym co się dzieje w CZD

Podkreślił, że poza cenową konkurencyjnością gospodarki (niższe ceny polskich produktów i płace), jej konkurencyjność można trwale podnieść tylko poprzez zwiększanie poziomu jej innowacyjności.

W raporcie napisano, że obecny poziom innowacyjności polskiej gospodarki jest stosunkowo niski. Tymczasem doświadczenia międzynarodowe uczą, że budowanie innowacyjności trwa czasami kilka dekad i wymaga wdrożenia przejrzystej strategii, której realizacja byłaby następnie skutecznie koordynowana, na ogół przez jedną instytucję.

Wśród istotnych czynników sprzyjających budowaniu innowacyjnej gospodarki wymieniono wysoki poziom zaufania wzajemnego oraz zaufania do instytucji publicznych, co sprzyja niezbędnej kooperacji.

- Istotne znaczenie dla działalności innowacyjnej mają też regulacje prawne zmniejszające ryzyko, jak np. łagodne prawo upadłościowe czy skuteczna egzekucja zobowiązań - wskazano w dokumencie. Dodano, że ważnym elementem jest również wsparcie finansowe państwa oraz łatwość dostępu do finansowania innowacyjnych przedsięwzięć na rynkach finansowych.

Zauważono ponadto, że z drugiej strony, przyspieszenie innowacyjności może nieść ryzyko większego rozwarstwienia dochodów społeczeństwa oraz spadku udziału płac w PKB. Zdaniem autorów raportu oznacza to, że wspierając innowacyjność, warto być przygotowanym na ewentualność równoczesnego zastosowania odpowiednich polityk osłonowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA