REKLAMA

Niemcy: kampania wyborcza w Polsce niszczy nasz bank

  • Autor: TM
  • 25 sierpnia 2015 11:26
Niemcy: kampania wyborcza w Polsce niszczy nasz bank Niemcy: to wybory są powodem dla którego rząd chce pomóc frankowiczom. Fot. Flickr

Niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine" ostro krytykuje plany pomocy polskim frankowiczom. Dla finansistów to niebezpieczna wyborcza gra.

Niemiecki Commerzbank i austriacki Raiffeisen (RBI), z dnia na dzień stały się piłką w grze o głosy wyborców. Polscy politycy nie rozumieją konsekwencji. Zagraniczne banki wkroczą na drogę postępowania rozjemczego. Po dwóch latach Polska będzie pokrywać szkody z własnej kieszeni - pisze dziennik.

To spór o miliardy euro

W Polsce zamiast sezonu ogórkowego trwa już w najlepsze kampania wyborcza". Chodzi o projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów we frankach i wprowadzone w ostatniej chwili przez sejmową opozycję zmiany w projekcie, które przerzucają 90 proc. kosztów przewalutowania na banki.

Gazeta przypomina, że 60 proc. polskiego sektora finansowego znajduje się w rękach zagranicznych instytucji finansowych, a spółka córka niemieckiego Commerzbanku, mBank, jest najbardziej dotknięta: udzieliła pożyczek na blisko 5,2 mld euro. W przypadku spółki córki RBI, Raiffeisen Polbank, chodzi o prawie 3 mld euro..

Banki w grze o wyborców

Według gazety to właśnie październikowe wybory są powodem dla którego rząd chce pomóc frankowiczom.

Banki stały się piłką w grze o wyborców. Naruszony został nie tylko BIT. Przymusowe przewalutowanie równa się umorzeniu części długu. A to jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej i z polską konstytucją - uważa Karl Seveld, szef RBI.

Według szacunków "Frankfurter Allgemeine" wymuszone przewalutowanie może kosztować banki ok. 5 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA