REKLAMA

NIK chce wydać na komputery 10 mln zł. Posłowie: nie za dużo?

  • Autor: Bartosz Dyląg
  • 22 stycznia 2016 13:21
NIK chce wydać na komputery 10 mln zł. Posłowie: nie za dużo? W tym roku zaplanowano wymianę infrastruktury sieciowej LAN i WAN w siedzibie NIK. (fot.: pixabay)

• Tegoroczne wydatki NIK na sprzęt komputerowy to około 10 mln zł.
• Posłowie sejmowej komisji pytają, czy tak duża kwota jest uzasadniona.
• Pojawiają się też pytania, dlaczego NIK inwestycji informatycznych nie współfinansuje z UE.

W budżecie NIK na 2016 rok zapisano m.in. zakup sprzętu komputerowego. Najwyższa Izba Kontroli chce na ten cel wydać około 10 mln zł. Zdaniem posłów komisji finansów publicznych wysokość tej kwoty budzi wątpliwości.

Czytaj też: NIK ma problem z zatrzymaniem najlepszych pracowników

Krystyna Skowrońska, posłanka PO zwraca uwagę, że z inwestycjami w NIK w poprzednich latach bywało różnie, ale kwota przeznaczona na ten cel w 2016 roku jest najwyższa w ostatnich latach.

- Uznajemy ją za uzasadnioną, niemniej jednak dozbroiła się Najwyższa Izba Kontroli w zakresie informatycznym. NIK pokazywała przez lata, że nie potrzeba bardzo wielu wyjazdów, bo są telekonferencje z regionami - przypomina Skowrońska.

Jej zdaniem Polska wyszła z procedury nadmiernego deficytu, ale ciągle musimy być bardzo oszczędni. – W tym zakresie na komputeryzację i oprogramowanie, kwota 10 mln zł jest wydatkiem znaczącym - uważa posłanka PO. - Warto, by NIK pokazała wydatki na informatyzację w ostatnich latach, na jakim jest etapie i czy kwota 10 mln zł jest uzasadniona - dodała.

Inne potrzeby niż dotychczas

Jak wyjaśnia prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, Najwyższa Izba Kontroli każdego roku stara się o środki na zakupy inwestycyjne w sprzęt informatyczny, jednak do tej pory był to tylko sprzęt.  

- W tym roku mamy troszkę inny zakres. Wymieniamy infrastrukturę sieciową LAN i WAN w siedzibie NIK. Informacje przesyłane zasobem informatycznym są objęte tajemnicą kontrolerską. Kontrolerzy NIK pracują na przenośnych laptopach i bezpieczeństwo tej sieci powoduje, że rzeczywiście wydatki na informatykę u nas są rokrocznie znaczące – wyjaśnia Krzysztof Kwiatkowski.

Jak zapowiada Kwiatkowski, NIK każdego roku będzie zgłaszał wnioski o wydatki na szeroko rozumianą informatykę.

Dlaczego nie sięgnąć po środki unijne?

Poseł PiS Andrzej Jaworski pyta z kolei, dlaczego inwestycje informatyczne są finansowane wyłącznie z budżetu państwa. - Większość instytucji korzysta z rożnego rodzaju projektów, które pozwalają na informatyzację. Zakup serwerów, sprzętu można współfinansować ze środków unijnych – zauważa Andrzej Jaworski.

Jak wyjaśnia prezes NIK jest „przyjęty model we wszystkich organach kontroli UE, że generalnie instytucje europejskie wszystkie zadania realizują z funduszy krajowych. - NIK i jej odpowiedniki w innych krajach UE w zasadzie nie korzystają z funduszy europejskich. Ma to być w sposób absolutnie transparentny – dodaje Kwiatkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA