REKLAMA

Nord Stream 2: Niemiecka krytyka gazociągu cieszy Zbigniewa Kuźmiuka z PiS

 • Autor: GP/PAP
 • 03 listopada 2016 09:06
Nord Stream 2: Niemiecka krytyka gazociągu cieszy Zbigniewa Kuźmiuka z PiS W Europie trwa dyskusja, czy Nord Stream 2 to przedsięwzięcie biznesowe Rosjan, czy może kolejna odsłona wojny energetycznej, szantażu i próby omijania krajów tranzytowych. (fot.:youtube.com)

• Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) przytoczył krytykę pod adresem Nord Stream 2 Norberta Roettgena, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundestagu.
• Polski europoseł przekonuje, że nie ma gospodarczego uzasadnienia dla rozbudowy gazociągu, co promuje rząd w Berlinie.
• Nord Stream 2 jest krytykowany także przez polski rząd.

W czwartkowym (3 listopada) wpisie na swoim blogu eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk pisał o publicystycznej krytyce Nord Stream 2 w Niemczech. Projekt nitki gazociągu po dnie Bałtyku doczekał się za Odrą kolejnych głosów krytyki, w tym publikowanej w prasie (Frankfurter Allgemeine Zeitung) opinii Norberta Roettgena, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

- Stanowisko rządu Angeli Merkel, że Nord Stream 2 nie ma jako prywatny projekt ekonomiczny nic wspólnego z polityką jest moim zdaniem prowokacyjne i nie można go zaakceptować - cytował Roettgena FAZ.

Kuźmiuk dodaje, że postęp projektu jest bardzo niepokojący.

- W połowie tego roku niemiecki rząd gwarancjami rzędu 1,5 mld euro wsparł niemiecką firmę Wintershall - spółkę córkę koncernu BASF (udziałowca konsorcjum Nord Stream 2), który uzyskał od rosyjskiego Gazpromu dostęp do pól gazu ziemnego w zagłębiu zachodniosyberyjskim - przypominał blogujący europoseł PiS.

i dalej:

- Te konsekwentne działania rządów Niemiec i Rosji w sprawie Nord Stream 2, są prowadzone w sytuacji, gdy w Parlamencie Europejskim co i rusz odbywają się debaty mocno krytykujące realizację tej inwestycji - podkreślił polityk. W dalszej części swojej oceny przypomina, że Nord Stream (pierwsza nitka) po uruchomieniu drastycznie obniżył ilości gazu przesyłane z Rosji do odbiorców w Europie przez nitki na Ukrainie.

W swojej analizie na blogu (jak i w czasie wystąpień w instytucjach Unii Europejskiej) europoseł podkreślił, że "rozbudowa infrastruktury przesyłowej z Rosji do krajów Europy Zachodniej z punktu widzenia interesów UE jest zupełnie pozbawiona ekonomicznego sensu", a właśnie takim argumentem koronnym niemiecki rząd posługuje się w swojej wielkiej finansowej pomocy dla Nord Stream 2.

Nowy gazociąg to planowana rozbudowa już istniejącego gazociągu między Federacją Rosyjską i Republiką Federalną Niemiec. Rozbudowa ta pozwali Rosjanom omijać tzw. kraje naturalnie tranzytowe (w tym Ukrainę i Polskę) w transporcie gazy do odbiorców na zachodzie kontynentu.

Polski rząd, podobnie jak cały region Europy Środkowo-Wschodniej, widzi w gazociągu zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Premier Beata Szydło w ostatnich dniach października potwierdziła, że Komisja Europejska zainteresowała się kwestią niemiecko-rosyjskiego przedsięwzięcia gazowego.

- Muszę powiedzieć z satysfakcją, że tych państw, które dołączają do polskiego sprzeciwu, jest coraz więcej. Komisja Europejska wreszcie wyraziła stanowisko, że faktycznie Nord Stream 2 to nie jest przedsięwzięcie biznesowe, ale - tak, jak Polska mówi od początku - to jest przedsięwzięcie, które ma bardzo silną konotację polityczną i nie powinno być realizowane - mówiła premier polskiego rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA