REKLAMA

Nord Stream 2: Niemiecka krytyka gazociągu cieszy Zbigniewa Kuźmiuka z PiS

  • Autor: GP/PAP
  • 03 listopada 2016 09:06
Nord Stream 2: Niemiecka krytyka gazociągu cieszy Zbigniewa Kuźmiuka z PiS W Europie trwa dyskusja, czy Nord Stream 2 to przedsięwzięcie biznesowe Rosjan, czy może kolejna odsłona wojny energetycznej, szantażu i próby omijania krajów tranzytowych. (fot.:youtube.com)

• Europoseł Zbigniew Kuźmiuk (PiS) przytoczył krytykę pod adresem Nord Stream 2 Norberta Roettgena, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundestagu.
• Polski europoseł przekonuje, że nie ma gospodarczego uzasadnienia dla rozbudowy gazociągu, co promuje rząd w Berlinie.
• Nord Stream 2 jest krytykowany także przez polski rząd.

W czwartkowym (3 listopada) wpisie na swoim blogu eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk pisał o publicystycznej krytyce Nord Stream 2 w Niemczech. Projekt nitki gazociągu po dnie Bałtyku doczekał się za Odrą kolejnych głosów krytyki, w tym publikowanej w prasie (Frankfurter Allgemeine Zeitung) opinii Norberta Roettgena, przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Bundestagu.

- Stanowisko rządu Angeli Merkel, że Nord Stream 2 nie ma jako prywatny projekt ekonomiczny nic wspólnego z polityką jest moim zdaniem prowokacyjne i nie można go zaakceptować - cytował Roettgena FAZ.

Kuźmiuk dodaje, że postęp projektu jest bardzo niepokojący.

- W połowie tego roku niemiecki rząd gwarancjami rzędu 1,5 mld euro wsparł niemiecką firmę Wintershall - spółkę córkę koncernu BASF (udziałowca konsorcjum Nord Stream 2), który uzyskał od rosyjskiego Gazpromu dostęp do pól gazu ziemnego w zagłębiu zachodniosyberyjskim - przypominał blogujący europoseł PiS.

i dalej:

- Te konsekwentne działania rządów Niemiec i Rosji w sprawie Nord Stream 2, są prowadzone w sytuacji, gdy w Parlamencie Europejskim co i rusz odbywają się debaty mocno krytykujące realizację tej inwestycji - podkreślił polityk. W dalszej części swojej oceny przypomina, że Nord Stream (pierwsza nitka) po uruchomieniu drastycznie obniżył ilości gazu przesyłane z Rosji do odbiorców w Europie przez nitki na Ukrainie.

W swojej analizie na blogu (jak i w czasie wystąpień w instytucjach Unii Europejskiej) europoseł podkreślił, że "rozbudowa infrastruktury przesyłowej z Rosji do krajów Europy Zachodniej z punktu widzenia interesów UE jest zupełnie pozbawiona ekonomicznego sensu", a właśnie takim argumentem koronnym niemiecki rząd posługuje się w swojej wielkiej finansowej pomocy dla Nord Stream 2.

Nowy gazociąg to planowana rozbudowa już istniejącego gazociągu między Federacją Rosyjską i Republiką Federalną Niemiec. Rozbudowa ta pozwali Rosjanom omijać tzw. kraje naturalnie tranzytowe (w tym Ukrainę i Polskę) w transporcie gazy do odbiorców na zachodzie kontynentu.

Polski rząd, podobnie jak cały region Europy Środkowo-Wschodniej, widzi w gazociągu zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Premier Beata Szydło w ostatnich dniach października potwierdziła, że Komisja Europejska zainteresowała się kwestią niemiecko-rosyjskiego przedsięwzięcia gazowego.

- Muszę powiedzieć z satysfakcją, że tych państw, które dołączają do polskiego sprzeciwu, jest coraz więcej. Komisja Europejska wreszcie wyraziła stanowisko, że faktycznie Nord Stream 2 to nie jest przedsięwzięcie biznesowe, ale - tak, jak Polska mówi od początku - to jest przedsięwzięcie, które ma bardzo silną konotację polityczną i nie powinno być realizowane - mówiła premier polskiego rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA