REKLAMA

Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal

 • Autor: GP
 • 28 października 2016 12:42
Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal Nord Stream 2 to druga nić gazociągu, który irytuje państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Polska zabiega o zablokowanie tej inwestycji. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Brytyjski ekspert od tematyki politycznej Alan Riley chwalił działanie Polski w sprawie gazociągu Opal (odnoga Nord Stream 2).
• Riley wyraził poparcie dla działania PGNiG, który chce się sądzić, gdyby Komisja Europejska (KE) w sprawie Opal stanęła po stronie Rosji.
• Riley proponował rządowi w Polsce niepoprzestanie na Nord Stream 2 czy Opal. - Wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu - mówi ekspert.
• Nord Stream 1 to już zbudowany i działający gazociąg na dnie Bałtyku.

- Zapowiedź polskiego PGNiG, że zakwestionuje w sądzie ewentualną decyzję pozytywną w sprawie Opal i śledztwa w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości to wielka sprawa dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej - mówił w wywiadzie dla Biznes Alert, w piątek (28 października) Alan Riley z University of London.

Naukowiec, który jest na brytyjskiej uczelni wykładowcą nauk politycznych, oceniał w rozmowie z polskim portalem sytuację energetyczną na kontynencie. W ramach działań w energetyce, rozstrzyga się przyszłość gazociągu Opal (lądowa odnoga Nord Stream). Komisja Europejska (KE), jak informował PAP wyda pozytywną opinię o tym projekcie, co będzie dobrą wiadomością dla Rosji i Gazpromu.

- Wracamy tu do problemu Nord Stream 1 i faktu, że nie został on podporządkowany prawu europejskiemu - przypomniał Riley. - Cokolwiek będą mówić Bruksela i Berlin, ten gazociąg przebiega przez wody terytorialne Niemiec i Danii, a także wyłączną strefę ekonomiczna należącą do Niemców. Oznacza to, że projekt jest w sposób oczywisty przedmiotem prawa unijnego.

Brytyjski politolog zwracał uwagę na dziwne zachowanie strony rosyjskiej w tej sprawie. Rosjanie chcą bowiem by Opal był pod jurysdykcją Unii, a morska część Nord Stream 2 nie. - To prawny nonsens - kwituje sprawę pytany ekspert.

W wywiadzie pada też rada dla Polski:

- Moja rada dla polskiego rządu i PGNiG jest taka, aby oprócz sprawy przeciwko ugodzie ws. Opal i śledztwa, wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu. Nord Stream 2 budzi te same wątpliwości.

We wrześniu Nord Stream 2 stał się obiektem zainteresowania pracy w Wielkiej Brytanii, bo polskie podmioty rządowe (MSZ i UOKiK) podnosiły możliwość zablokowania kontrowersyjnej inwestycji Rosjan.

Polski urząd (UOKiK) był i nadal jest bardzo zaniepokojony inwestycją rosyjskiego giganta gazowego, która może tylko wzmocnić jego, i tak monopolistyczną, pozycję w regionie.

Nord Stream to gazowa inwestycja po dnie Bałtyku, która omija cały region Europy Środkowo-Wschodniej (Polskę, kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę) i łączy Rosję z Niemcami. Niemcy są jednym z najistotniejszych odbiorców rosyjskiego gazu w Europie.

Rosja używa gazu jako broni ekonomicznej różnicującej kraje europejskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA