REKLAMA

Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal

  • Autor: GP
  • 28 października 2016 12:42
Nord Stream 2: Pochwała i rada dla Polski w sprawie Gazpromu i gazociągu Opal Nord Stream 2 to druga nić gazociągu, który irytuje państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Polska zabiega o zablokowanie tej inwestycji. (fot.:wikipedia.org/CC)

• Brytyjski ekspert od tematyki politycznej Alan Riley chwalił działanie Polski w sprawie gazociągu Opal (odnoga Nord Stream 2).
• Riley wyraził poparcie dla działania PGNiG, który chce się sądzić, gdyby Komisja Europejska (KE) w sprawie Opal stanęła po stronie Rosji.
• Riley proponował rządowi w Polsce niepoprzestanie na Nord Stream 2 czy Opal. - Wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu - mówi ekspert.
• Nord Stream 1 to już zbudowany i działający gazociąg na dnie Bałtyku.

- Zapowiedź polskiego PGNiG, że zakwestionuje w sądzie ewentualną decyzję pozytywną w sprawie Opal i śledztwa w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości to wielka sprawa dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej - mówił w wywiadzie dla Biznes Alert, w piątek (28 października) Alan Riley z University of London.

Naukowiec, który jest na brytyjskiej uczelni wykładowcą nauk politycznych, oceniał w rozmowie z polskim portalem sytuację energetyczną na kontynencie. W ramach działań w energetyce, rozstrzyga się przyszłość gazociągu Opal (lądowa odnoga Nord Stream). Komisja Europejska (KE), jak informował PAP wyda pozytywną opinię o tym projekcie, co będzie dobrą wiadomością dla Rosji i Gazpromu.

- Wracamy tu do problemu Nord Stream 1 i faktu, że nie został on podporządkowany prawu europejskiemu - przypomniał Riley. - Cokolwiek będą mówić Bruksela i Berlin, ten gazociąg przebiega przez wody terytorialne Niemiec i Danii, a także wyłączną strefę ekonomiczna należącą do Niemców. Oznacza to, że projekt jest w sposób oczywisty przedmiotem prawa unijnego.

Brytyjski politolog zwracał uwagę na dziwne zachowanie strony rosyjskiej w tej sprawie. Rosjanie chcą bowiem by Opal był pod jurysdykcją Unii, a morska część Nord Stream 2 nie. - To prawny nonsens - kwituje sprawę pytany ekspert.

W wywiadzie pada też rada dla Polski:

- Moja rada dla polskiego rządu i PGNiG jest taka, aby oprócz sprawy przeciwko ugodzie ws. Opal i śledztwa, wnieść pozew do KE w sprawie niepodporządkowania Nord Stream 1 prawu unijnemu. Nord Stream 2 budzi te same wątpliwości.

We wrześniu Nord Stream 2 stał się obiektem zainteresowania pracy w Wielkiej Brytanii, bo polskie podmioty rządowe (MSZ i UOKiK) podnosiły możliwość zablokowania kontrowersyjnej inwestycji Rosjan.

Polski urząd (UOKiK) był i nadal jest bardzo zaniepokojony inwestycją rosyjskiego giganta gazowego, która może tylko wzmocnić jego, i tak monopolistyczną, pozycję w regionie.

Nord Stream to gazowa inwestycja po dnie Bałtyku, która omija cały region Europy Środkowo-Wschodniej (Polskę, kraje bałtyckie, Białoruś, Ukrainę) i łączy Rosję z Niemcami. Niemcy są jednym z najistotniejszych odbiorców rosyjskiego gazu w Europie.

Rosja używa gazu jako broni ekonomicznej różnicującej kraje europejskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA