REKLAMA

Nowe polsko-chińskie porozumienia gospodarcze

 • Autor: PAP/JS
 • 21 czerwca 2016 07:39
Nowe polsko-chińskie porozumienia gospodarcze Eksport polskich jabłek to tylko jeden z efektów wizyty w Polsce prezydenta Chin (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

Eksport polskich jabłek, zwolnienia z VAT dla linii lotniczych, wymiana informacji celnych czy kontrole polskiego drobiu wysyłanego do Chin - to niektóre z gospodarczych efektów polsko-chińskich porozumień, które przyniosła wizyta chińskiego prezydenta w Polsce.

Ministerstwo Rozwoju i Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL podpisały "Memorandum o Porozumieniu w zakresie rozwoju obszarów łączności informacji (Informacyjny Jedwabny Szlak)". W dokumencie wskazano, że jego celem jest rozwój informacyjnego szlaku jedwabnego oraz promowanie współpracy i wymiany doświadczeń w obszarze aplikacji technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla osiągnięcia wzajemnych korzyści.

Określona w memorandum współpraca ma dotyczyć takich dziedzin nowych gałęzi przemysłu jak inteligentne miasta, sieci internetowe (szerokopasmowe) i usługi satelitarne. Obejmuje promowanie tworzenia testowych stref współpracy ekonomicznej informacyjnego szlaku jedwabnego pomiędzy Polską i Chinami; wspólne wyznaczanie miast partnerskich do wspólnej współpracy i wspieranie współpracy w takich obszarach jak: handel elektroniczny i tworzenie platform, usługi informacyjne i wymiana techniczna, ułatwianie logistyki i połączeń w zakresie handlowej łączności informacyjnej.

Podpisano umowę między rządem Polski a rządem ChRL w sprawie wzajemnego zwolnienia usług międzynarodowego transportu lotniczego z opodatkowania VAT lub podobnym podatkiem. Zgodnie z umową usługi międzynarodowego transportu lotniczego świadczone przez przedsiębiorstwo transportu lotniczego mające siedzibę w jednym z państw są zwolnione z tego podatku lub podatku podobnego.

Czytaj też: Radziwiłł: E-usługi w służbie zdrowia w ciągu kilku lat

Strony zgodziły się na memorandum o porozumieniu w sprawie Wspólnego Sformułowania Założeń Dwustronnego Planu Współpracy. Podpisano też memorandum między Ministerstwem Rozwoju i Narodowym Komisji Rozwoju i Reform w sprawie powołania Komitetu Sterującego ws. Współpracy Przemysłowej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał z Generalną Administracją ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chin (AQSIQ) protokół w sprawie wymagań fitosanitarnych dla eksportu jabłek z Polski do Chin. W dokumencie napisano, że Polska i Chiny w toku polubownych negocjacji zawarły porozumienie w sprawie eksportu jabłek z Polski do Chin. "Owoce jabłek (...) przeznaczone na eksport do Chin pochodzą z Polski i są zgodne z właściwymi przepisami fitosanitarnymi Chin i Polski, normami bezpieczeństwa sanitarnego oraz wolne od agrofagów kwarantannowych istotnych z punktu widzenia Chin" - napisano w umowie.

Ponadto minister rolnictwa podpisał z Generalnym Urzędem Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny ChRL memorandum o współpracy w sprawie kontroli substancji niepożądanych w produktach drobiowych przeznaczonych do eksportu z Polski do Chin. Zgodnie z nim Polska zobowiązuje się do utrzymywania bezpieczeństwo produktów drobiowych przeznaczonych do eksportu do Chin, będzie też porozumiewać się ze stroną chińską w sprawie standardów dotyczących kontroli substancji niepożądanych oraz procedur zarządzania ryzykiem produktów drobiowych dla potrzeb bezpieczeństwa produktów drobiowych.

Podpisano też list intencyjny o badaniach naukowych i współpracy dotyczącej zasad regionalizacji w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. W ramach listu strony zgodziły się ustanowić Ekspercką Grupę Roboczą składającą się z 10 przedstawicieli, po 5 członków reprezentujących każdą ze stron.

Z kolei memorandum w zakresie odpraw celnych między Służbą Celną RP i Generalną Administracją Celną ChRL wskazuje, że Polska i Chiny są ważnymi partnerami handlowymi, rośnie obustronna wymiana handlowa, w związku z czym istnieje zapotrzebowanie na wzmocnioną współpracę celną. Strony zobowiązały się w memorandum do publicznego udostępnienia informacji na temat procedur celnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i regulacjami oraz do zaoferowania niezbędnych ułatwień dla przedsiębiorców przestrzegających przepisy i dla legalnego handlu.

Ponadto polskie Ministerstwo Rozwoju i chińskie ministerstwo handlu podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy w zakresie parków przemysłowych. Zgodnie z nim Polska i Chiny będą wymieniać się informacjami w zakresie parków przemysłowych, w poszanowaniu praw i przepisów, polityk i środków, doświadczeń i praktyk.

Czytaj też: MSZ: Polskie samorządy docenią współpracę z chińskimi partnerami

Ministerstwa te podpisały też memorandum o porozumieniu w sprawie wzmocnienia współpracy inwestycyjnej w zakresie infrastruktury logistycznej. Napisano w nim, że celem porozumienia jest zapewnienie wytycznych instytucjom oraz przedsiębiorstwom obu krajów w zakresie współpracy inwestycyjnej w obszarze infrastruktury logistycznej, w tym rozwoju i planowania, budowy i eksploatacji, inwestycji i finansowania itd.

Podczas forum Nowego Jedwabnego Szlaku podpisano też szereg innych umów gospodarczych. Chiński Exim Bank podpisał umowę z Ministerstwem Rozwoju, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał również umowę dot. współpracy z China Development Bank i ICBC.

"Od kilku dni w mediach chińskich jest mnóstwo informacji o Polsce. Takiej kampanii PR nie bylibyśmy sobie w stanie nigdy zafundować. Dzięki niej budujemy polską markę i pewne zaplecze marketingowe dla polskich firm w Chinach. Podpisane na forum Nowego Jedwabnego Szlaku umowy są niezwykle ważne, bo od takich porozumień zaczyna się głębsza współpraca. Polsko-chińskich umów na pewno będzie więcej i na pewno nie zaprzepaścimy tej szansy" - powiedział PAP po podpisaniu porozumień prezes PAIiIZ Bartłomiej Pawlak.

Zawarto również dwie umowy związane z telekomunikacją. Huawei podpisał je z P4 oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW). Ta ostatnia mowa dotyczy utworzenia w Polsce Centrum Innowacji Data Science.

"Jednym z priorytetów firmy Huawei jest wspieranie sektora naukowego w Polsce oraz jego działań w obszarze badawczym. Wierzymy, że ścisła współpraca nauki i biznesu przynosi najlepsze rezultaty. Firmy takie jak Huawei posiadają globalne doświadczenie i wiedzę praktyczną, którą czerpią z rynku. Z kolei instytucje naukowe wyznaczają kierunki rozwoju, przez co są cennym partnerem. W ten sposób jesteśmy na bieżąco z trendami i na tej podstawie możemy dostarczać dopasowane, innowacyjne rozwiązania. Jest to świetna synergia" - skomentował Junfeng Li, Dyrektor Zarządzający Huawei Polska.

Na forum podpisano również umowę pomiędzy KGHM i China Minmetals Corporation.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA