REKLAMA

Nowela ustawy o górnictwie: Nie będzie likwidacji kopalń

  • Autor: PAP/AT
  • 22 grudnia 2015 12:55
Nowela ustawy o górnictwie: Nie będzie likwidacji kopalń Dzięki noweli, pracownicy spółek będą mogli skorzystać ze świadczeń socjalnych (fot.fotolia)

Przedłużenie środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. - zakłada uchwalona przez Sejm nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Poprzednia ustawa ze stycznia br. dotycząca działań restrukturyzacyjnych w górnictwie obejmuje okres do końca 2015 r.

Za przyjęciem noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego głosowało 404 posłów, przeciw było 19, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

W poniedziałek sejmowa komisja ds. energii i skarbu państwa przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu, następnie późnym wieczorem odbyło się drugie czytanie w Sejmie.

Jak zapewnia Ministerstwo Energii, projekt nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) SA zbędnego majątku spółek węglowych. "Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK SA, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK Sośnica, szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK Wieczorek, Ruch Anna KWK Rydułtowy-Anna, rejon Pawłów w KWK Bielszowice)" - podkreśla resort.

Dzięki noweli, pracownicy spółek będą mogli skorzystać ze świadczeń socjalnych: urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Podatnik 2015-12-27 11:26:07
    Do prawda jest okrutna!: Bardzo ciekawe - czy można prosić o konkrety. Dla zwięzłości proszę podawać tylko fakty i daty.
  • prawda jest okrutna! 2015-12-22 13:31:45
    Restrukturyzacja nie polega na zbywaniu nieodpłatnie majątku spółek węglowych gdyż,w nich jest urtyty potencjał(nie odrobiona lekcja),niszczenia górnictwa za Rządów jeszcze SLD. Karygodne działania na szkodę Skarbu Państwa, idiotyczne rozporządzenia niszczące ex-port i przedsiębiorstwa w związku z powyższym dla komunistycznej hołoty chcącej przejąc strategiczne przedsiębiorstwa z 1 zł, powinna być przywrócona kara śmierci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA