REKLAMA

Nowoczesna, akcja Misiewicze: 200, 300 tys. zł premii w PGNiG

  • Autor: GP
  • 05 października 2016 11:32
Nowoczesna, akcja Misiewicze: 200, 300 tys. zł premii w PGNiG Akcja "Misiewicze" Nowoczesnej ujawniła premie w PGNiG. (fot.:twitter.com/ryszardpetru)

• Nowoczesna pyta rząd, kto ponosi odpowiedzialność za sytuację w spółkach skarbu państwa po odwołaniu Dawida Jackiewicza.
• Ujawnia również  premie i niegospodarność w PGNiG. Domaga się również dymisji prezesa spółki, Piotra Woźniaka.

W środę (5 października) liderzy Nowoczesnej podsumowali kolejny tydzień akcji Misiewicze, którą partia konsekwentnie prowadzi od dwóch tygodni. Ryszard Petru i Paweł Rabiej tłumaczyli opinii publicznej, jakie nowe fakty udało się im pozyskać i co trzeba zrobić, by lepiej nadzorować spółki skarbu państwa.

-  Premier Beata Szydło zapowiedziała, że powoła agendę do sprawy problemów kadrowych w spółkach skarbu państwa, ale taka agenda niczego nie rozwiąże - mówił Ryszard Petru. - Tylko inne grono współpracowników Jarosława Kaczyńskiego będzie realizować tę politykę, którą realizowało Ministerstwo Skarbu Państwa.

W ocenie Nowoczesnej potrzebne jest inne podejście, systemowe rozwiązanie.

Premie za pracę, której nie było

- Po pierwsze prywatyzacja. Po drugie przejrzyste i jasne kryteria konkursów - wyliczył krótko Petru. Po czym przeszedł do wskazania kolejnych sytuacji nepotycznych, do jakich miało dojść w PGNiG.

Czytaj: Ministrowie składali raport o podległych im spółkach Skarbu Państwa

- Janusz Kowalski, znajomy wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego zatrudnił w PGNiG kilkanaście osób, znajomych - mówił Petru. - Wydał budżet marketingowy przewidziany na rok w dwa miesiące.

I dalej przekonywał, że członkowie zarządu PGNiG, tu padły nazwiska: Piotr Woźniak (prezes PGNiG), Bogusław Marzec (wiceprezes ds. finansowych) i Janusz Kowalski (wiceprezes ds. korporacyjnych) wypłacili sobie od 200 do 300 tys. złotych premii za 2015 rok. Co istotne, premie miały być wypłacone z funduszu spółki zależnej od PGNiG - EuRoPol Gaz, z budżetu na 2015 rok, w którym wspomniani nie pracowali w EuRoPol Gaz. - Tylko pan Woźniak przekaże tę nagrodę na cele charytatywne - doprecyzował Petru.

Niegospodarność, która zabija 60-letnie przedsiębiorstwo

Potem mówił Paweł Rabiej. - Docierają do nas też sygnały dotyczące marnotrawstwa i niegospodarności w spółkach skarbu państwa - poinformował.

Polityk opozycyjnej formacji podał przykład Geofizyki Kraków i Geofizyki Toruń. Te spółki zajmują się poszukiwaniem złóż w Polsce. - Geofizyki Kraków po 60 latach znika z rynku, bankrutuje - relacjonował Rabiej.

Polityk następnie pytał premier Beatę Szydło do kogo on i posłowie Nowoczesnej mają się zwracać teraz, gdy minister Dawid Jackiewicz został odwołany. - Apelujemy o dymisję prezesa PGNiG - konkludował wystąpienie dla mediów polityk.

Akcja Misiewicze jest przedsięwzięciem Nowoczesnej realizowanym na stronie pod takim samym adresem. W ramach przedsięwzięcia partia zbiera sugestie obywateli o niepokojących wydarzeniach w podmiotach publicznych. Chodzi o osoby, które dzięki znajomością z działaczami PiS zdobyły posady lub awansowały.

Akcja Misiewicze po tygodniu osiągnęła 100 tysięcy wejść na stronę Misiewicze.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA