REKLAMA

Nowoczesna chce 15 proc. podatku CIT i większej kwoty wolnej od podatku

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lutego 2016 11:40
Nowoczesna chce 15 proc. podatku CIT i większej kwoty wolnej od podatku Według Nowoczesnej, obecna kwota wolna od podatku jest sztywna i dwukrotnie niższa od wydatków na zapewnienie minimum egzystencji (fot. twitter.com)

· Nowoczesna złożyła do marszałka Sejmu projekty ustaw.
· Zakładają one: obniżkę podatku CIT dla małych i średnich firm do 15 proc, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do ponad 8 tys. oraz zmiany w Kodeksie pracy.
· Według Nowoczesnej obecna kwota wolna od podatku jest sztywna i dwukrotnie niższa od wydatków na zapewnienie minimum egzystencji

O złożeniu do marszałka Sejmu projektów ustaw poinformował lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Petru, podczas konferencji prasowej w Sejmie. Uściślał, że jego klub złożył do marszałka  projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada: obniżenie CIT dla małych przedsiębiorców z 19 proc. do 15 proc., możliwość rozliczenia straty podatkowej przez 15 lat, a nie - jak obecnie - przez 5 lat, a także wprowadza możliwość podniesienia jednorazowego odpisu amortyzacyjnego z 3,5 tysiąca złotych do 10 tysięcy zł.

Zdaniem Petru, obniżenie podatku CIT do 15 proc. zachęci polskie firmy do inwestowania. Z kolei rozwiązania dot. amortyzacji - według Nowoczesnej - zachęcałyby polskie firmy do wzmożenia wysiłków inwestycyjnych w Polsce. Chodzi o to, by firmy, które inwestują, mogły szybciej wliczać w koszty poniesione wydatki majątkowe.

Według lidera Nowoczesnej, inwestycje to podstawa wzrostu gospodarczego i podstawa wyższych wynagrodzeń w przyszłości.

Kolejny projekt złożony przez klub Nowoczesnej - jak poinformował Petru - to projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który przewiduje podwyższenie kwoty wolnej od podatku do ponad 8 tysięcy złotych; dziś to 3091 zł.

Według Nowoczesnej obecna kwota wolna od podatku jest sztywna i dwukrotnie niższa od wydatków na zapewnienie minimum egzystencji, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku w 2015 roku.

Lider Nowoczesnej przekonywał, że propozycja jego klubu podwyższenia kwoty wolnej od podatku do ponad 8 tysięcy złotych, spowoduje, że wzrosną dochody gospodarstw domowych. Jak dodał, w trosce o utracone dochody jednostek samorządu terytorialnego - po wprowadzenie tej zmiany - Nowoczesna proponuje jednostkom samorządu terytorialnego większy udział w wpływach podatkowych z 49,5 proc. do 65,63 proc.

"W ten sposób samorządy nie ucierpią na podwyżce kwoty wolnej od podatku" - przekonywał Petru.

W Sejmie trwają już prace nad projektem dotyczącym podwyższenia kwoty wolnej do 8 tys. zł złożonym przez prezydenta. Po pierwszym czytaniu, które odbyło się na początku grudnia, projekt został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Nowoczesna złożyła też projekt zmian w Kodeksie pracy, który wydłuża z 7 do 14 dni termin umożliwiający pracownikowi odwołanie się do sądu pracy od momentu wypowiedzenia umowy o pracę. Według Nowoczesnej, 7-dniowy termin umożliwiający pracownikowi odwołanie się do sądu pracy, w sposób nieuzasadniony krzywdzi pracownika, który w tak krótkim czasie musi zgromadzić wszystkie dowody, przemyśleć argumentację i sporządzić odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

Petru zaapelował do partii parlamentarnych, w szczególności do PiS o poparcie dla propozycji Nowoczesnej. "Chciałem zaapelować do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby przypomniał sobie, że gospodarka jest najważniejsza (...) to są projekty ustaw, które mogą być przyjmowanie ponad podziałami" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • lepsza 2016-02-12 11:54:07
    Znowu ten błazen i karierowicz w mediach , czy nie ma innych posłów normalnych i uczciwych , tylko ciągle on - jak gwiazda filmowa , co to za media , chyba nieobiektywne , te twoje projekty ustaw to tylko dla elity twoich kolesiów , wczoraj NOWOCZESNA głosowała przeciwko ustawie o zasiłkach wychowawczych dla dzieci . Okropieństwo i żenada z waszej strony , jesteście przeciwko biednym i żyjącym w ubóstwie dzieciom i wy chcecie współpracować z rządem to populizm , bierzcie przykład z PSL , którzy potrafili wznieść się poza sporami politycznymi , a wy do ciężkiej pracy wynocha - czyścić rowy melioracyjne , to wasza robota , od tego byłby lepszy i konstruktywny poziom waszego rozumowania dobrych zmian dla społeczeństwa. Jesteście najgorszą partią w Sejmie ze swoimi klaunami i jadaczkami targowymi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA