REKLAMA

Nowoczesna i ekonomiści krytykują prezydenta za obietnicę obniżenia wieku emerytalnego

  • Autor: GP
  • 12 stycznia 2016 19:41
Nowoczesna i ekonomiści krytykują prezydenta za obietnicę obniżenia wieku emerytalnego Prezydent Andrzej Duda obiecał obniżenie wieku emerytalnego w kampanii wyborczej (fot. Andrzej Hrechorowicz, Kancelaria Prezydenta, prezydent.pl)

· Nowoczesna zorganizowała w poniedziałek (11 stycznia) konsultacje w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. To propozycja Andrzeja Dudy.
· Zgromadzeni eksperci uzasadniali, że projekt to poważny błąd.
· Niskie emerytury, wolniejszy wzrost PKB i rozwój szarej strefy to niektóre konsekwencje ruchu prezydenta w ocenie zebranych ekspertów.

Celem noweli zgłoszonej przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy jest obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Obecnie wiek emerytalny się zmienia i ma sięgnąć 67 lat, niezależnie od płci. Kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

Jednym z argumentów, podnoszonym przez zebranych jest proponowany przez prezydenta Dudę i realizowany przez rząd program 500+. W ocenie ekonomisty Aleksandra Łaszeka, z FOR sztywny próg dochodowy wynoszący 800 zł, od którego zasiłek 500 zł będzie przysługiwał na pierwsze dziecko, będzie stwarzał zachętę do ukrywania dochodów lub jawnej ucieczki od pracy.

Przeczytaj o pracy legislacyjnej nad projektem prezydenckim o wieku emerytalnym tutaj.

- Ten projekt prowadzi do spadku liczby osób pracujących w gospodarce, a co za tym idzie do wolniejszego wzrostu gospodarczego - przekonywał ekonomista. - Na tym tracą nie tylko emeryci, ale również osoby pracujące czy dopiero mające wejść na rynek pracy.

Podczas spotkania prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz przedstawiła wyniki analizy przygotowanej dla Izby. Z badań wynika, że w perspektywie do 2050 r. powrót do poprzedniego wieku emerytalnego spowoduje obniżenie PKB o 4,1 proc.

Rusewicz zaznaczyła, że projekt nowelizacji nie jest całościowym ujęciem problematyki emerytalnej, a tylko takie podejście do problemu pozwala minimalizować jego negatywne konsekwencje.

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS odbyło się na początku grudnia i trafił do komisji polityki społecznej i rodziny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawda wypłynęła 2016-01-13 07:31:12
    Do Ryszard: Niech złodziejaszki, oszuści najwyższej klasy zaczną płacić podatki z obrębów gmin VAT, od obrotu gruntami do ceny rynkowej. KRUS pod ZUS, do złodziejskich pseudo rolników Państwo Polskie nie będzie dłużej dopłacać, chyba że się przechrzczą na Islamistów przygłupy przestępcza recydywa z Powiatów.
  • Ryszard 2016-01-12 20:32:09
    Spadek dochodów ZUS będzie ewidentny ciekawe kto i z kąd zapłaci mi emeryturę za uczciwie przepracowanie 45 lat pracy bo na grecki wariant sie nie zgadzam. Wszyscy tylko mówią k....a o projektach a efektów pracy rządu zero NULA .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA