REKLAMA

Nowoczesna, kwota wolna od podatku: W 2017 r. możemy zapłacić wyższy podatek

  • Autor: PAP
  • 11 października 2016 13:03
Nowoczesna, kwota wolna od podatku: W 2017 r. możemy zapłacić wyższy podatek Podwyższenie kwoty wolnej od podatku było jedną z kluczowych obietnic wyborczych PiS. (Fot. : www.premier.gov.pl)

- Jeśli do 30 listopada nie będzie nowych regulacji ws kwoty wolnej od podatku, to w 2017 r. każdy z nas zapłaci o 556 zł podatku więcej; w Sejmie temat kwoty wolnej zamarł - podkreślali posłowie Nowoczesnej.

W październiku 2015 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji. Zgodnie z orzeczeniem TK przepisy stracą moc 30 listopada 2016 r.

Posłanka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska przywołując na konferencji prasowej orzeczenie TK zaznaczyła, że przepisy stracą moc 30 listopada, a tym czasem - jak mówiła - w Sejmie temat podwyższenia kwoty wolnej zamarł.

- Dziś jesteśmy prawie pewni, że PiS idzie w tym kierunku, by kosztem Polaków zaoszczędzić kolejne miliardy złotych, które zostaną po prostu wyciągnięte z kieszeni obywateli - stwierdziła Hennig-Kloska.

Według niej jeśli do końca listopada nie zostaną przyjęte nowe regulacje, to kwota wolna zniknie z portfeli Polaków.

- To oznacza nic innego jak to, że w przyszłym roku wszyscy Polscy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, zapłacą 556 zł podatku więcej - mówiła Hennig-Kloska. - Będzie to najbardziej odczuwalne wśród osób najmniej zarabiających - dodała.

Zgodnie z przepisami jeśli czyjś dochód nie przekracza wartości kwoty wolnej od podatku, zostanie zwrócona zaliczka zapłacona w ciągu roku na poczet podatku. Jeśli natomiast dochody są wyższe, suma podatku zostaje pomniejszona o 556,02 zł, czyli 18 proc. kwoty wolnej od podatku.

Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował we wtorek (11 października), że Ministerstwo Finansów pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych; będzie to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku (fot. mf.gov.pl)

Posłanka Nowoczesnej zwracała we wtorek również uwagę, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku było jedną z kluczowych obietnic wyborczych PiS, a premier Beata Szydło w swoim expose zapowiadała, że dokona tej zmiany podczas pierwszych 100 dni pracy rządu.

- Dzisiaj rządzący mówią, że kwota wolna zostanie podwyższona wraz z wprowadzeniem podatku jednolitego, ale ten podatek ma wejść w życie w roku 2018. To oznacza, że przez najbliższy rok kwoty wolnej od podatku nie będziemy mieć wcale - stwierdziła.

Inny poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński zwracał uwagę, że Polska należy do krajów o najniższej kwocie wolnej od podatku.

Dodał zarazem, że w Sejmie zostało zamrożonych kilka projektów dotyczących podwyższenia kwoty wolnej, w tym projekt Nowoczesnej.

- Mając na uwadze wyrok TK zaproponowaliśmy, aby kwota wolna była co roku ustalana na podstawie minimum socjalnego wyliczanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych - przypomniał. - Jeśli ustawa Nowoczesnej nie zostanie dalej procedowana i uchwalona do 30 listopada, to w jaki sposób będzie można dokonywać tego odliczenia - zastanawiał się Zembaczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA