REKLAMA

Nowoczesna: liniowy VAT i prywatyzacja górnictwa

 • Autor: parlamentarny.pl (Adam Sofuł)
 • 01 września 2015 10:19
Nowoczesna: liniowy VAT i prywatyzacja górnictwa Ryszard Petru: proponujemy prywatyzację górnictwa, ta branża w obecnym stanie jest nie do utrzymania w dłuższym okresie. Fot. PTWP

Proponujemy VAT liniowy na poziomie 18 proc. oraz wygospodarowanie środków dla osób najbiedniejszych, które by straciły na podniesieniu najniższych stawek tego podatku - mówi Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. - Górnictwo? Proponujemy prywatyzację.

Podczas kampanii politycy obiecują obniżenie podatków, korzystne dla wyborców zmiany w stawkach i progach. Jakie w tej sprawie zdanie ma Nowoczesna?

- Stawki i progi są kwestią drugorzędną. Kluczowe jest lepsze zorganizowanie państwa za te same pieniądze. Często mamy do czynienia z dużym marnotrawstwem. Możemy wiele rzeczy robić dużo lepiej, w sposób bardziej efektywny.

Czyli żadnych zmian w podatkach nie będzie?

- Ważniejsze jest to, żeby urzędy skarbowe nam pomagały płacić podatki w przewidywalny sposób. I na to należy położyć nacisk. Jedyne znaczące zmiany proponujemy w VAT - proponujemy VAT liniowy na poziomie 18 proc. i w ramach tej  stawki wygospodarowanie środków, dla osób najbiedniejszych, które by straciły na podniesieniu najniższych stawek tego podatku.

To ryzykowny politycznie pomysł.

- Nie wszystko, co jest atrakcyjne, jest dobre. Uważam, że ujednolicenie stawki VAT w znacznym stopniu ograniczy przekręty, które obecnie bardzo często polegają na kombinowaniu między stawkami tego podatku. Liniowy VAT będzie oznaczał mniej interpretacji, a to zz kolei oznacza większą przewidywalność dla podatników.

 Co z górnictwem i energetyką?

- Proponujemy prywatyzację górnictwa, ta branża w obecnym stanie jest nie do utrzymania w dłuższym okresie.

Nawet państwowe koncerny mają opory przed przejmowaniem kopalń...

- Bo to wszystko jest kwestią ceny. Trzeba zaoferować racjonalną. Byli prywatni inwestorzy zainteresowani tą branżą, więc sytuacja nie jest beznadziejna. Trzeba tylko wziąć przy ustalaniu ceny pod uwagę, że należy też pokryć dotychczasowe straty kopalni.

A energetyka?

Przede wszystkim musimy mieć strategię energetyczną. Uważamy, że powinniśmy iść w kierunku energetyki rozproszonej, co naszym zdaniem zwiększy też konkurencję na rynku. Dziś tej konkurencji nie ma. A kluczową kwestią jest to, by energia była jak najtańsza, bo to zwiększa konkurencyjność naszego przemysłu.

Wszyscy obiecują likwidację NFZ. Pan też?

- Najbardziej podobał mi się pomysł z Kasami Chorych, tylko jego realizacja była kiepska.

To znaczy, że będziecie dążyli do podziału NFZ na regionalne kasy?

- Właśnie to w tamtym pomyśle nie wypaliło. Regionalizacja spowodowała jedynie powstanie regionalnych monopolistów. Nam chodziłoby raczej o system, w którym kasy konkurowałyby ze sobą.

Rozmawiał: Adam Sofuł

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (18 komentarzy)

 • Iza 2015-10-17 16:27:27
  Tak. Najbiedniejsi są najważniejszy. Chcemy by Polska była dla nim odpowiednim domem. Popieram Grzegorza Boguckiego z Warszawy
 • Kupiec 2015-09-04 11:06:26
  Do Lomion: alkohol kupujesz w sklepie i pewnie rzadziej niż chleb czy wędliny... pytanie jak obniżka kosztów np energii elektrycznej o 5% ma się do codziennych zakupów. Zrób sobie zestawienie wydatków i szybko zorientujesz się na co wydajesz większość pieniędzy ;)
 • Lomion 2015-09-02 16:33:56
  Do Kupiec: Nie wszystko kupuje się w sieciach handlowych. Za czynsz, wodę czy prąd płacisz 23% VAT i raczej nie kupujesz tego w sklepie. Do tego dochodzi alkohol.
 • Jax 2015-09-02 15:20:31
  Do anty- balcer: tak tak gospodarka jak przyszedł Balcerowicz była w wyśmienitym stanie a on to popsuł - , inflacja 600 procent , zadłużenie na poziomie takim że tylko klękanie przed więrzycielami wchodziło w grę , rezerwy walutowe obywateli z banków zabrane przez Państwo i tylko na kontach zapisy , a zakłady produkcyjne posiadały takie zajebiste technologie i takie super produktu wytwarzały że eksport szedł jak woda w Wiśle i ten szatan Balcerowicz wszystko popsuł . Gratuluję logiki i trzeźwego umysłu .
 • Kupiec 2015-09-02 10:55:11
  Do Zbychu: w komentarzu poniżej wyjaśniłem że VAT nie będzie niższy. Ceny produktów wzrosną o ok 7% i raczej nie przełoży się to na wzrost popytu o którym piszesz
 • Zbychu 2015-09-02 10:04:02
  Popieram Pana Petru, na dzisiaj to jedyny człowiek z pomysłem na dalszą przyszłość Polski. Niski vat spowoduje ograniczenie wyłudzeń, obniżkę cen, a ludzie będą wiecej kupować, górnictwo do prywatyzacji, dość dopłacania z naszych pieniędzy.
 • Kupiec 2015-09-02 10:01:02
  Jestem pracownikiem dużej sieci handlowej, pomysł z "obniżką" VAT od razu wydał mi się podejrzany dlatego sprawdziłem to na liczbach jeżeli chodzi o najczęściej kupowane produkty. I tak, pod pozorem obniżki tak naprawdę proponują nam: 1) wzrost wartościowego VAT o 51,71% na koszyku 2) średnio ważony wzrost cen produktów spożywczych i chemii gospodarczej o 7,11% 3) wzrost cen świeżej żywności (piekarnia, nabiał, mięso, wędliny)które stanowią blisko 50% naszych codziennych zakupów o 11,92% Tym sposobem pozdrawiam wszystkich przyszłych wyborców pana Petru ....
 • Ślązak 2015-09-01 22:00:38
  Jedyna partia ,która nie ulega presji i nie wciska nam pierdół. Popieram ! Jedyne rozwiązanie dla górnictwa to prywatyzacja.
 • Ryszard 2015-09-01 21:58:42
  w pierwszej kolejności jeśli wam wolno to należy przywrócic konstytucyjne prawo NBP do emisji pieniądza a pozbawienia tego prawa w kryminogennej działalności banków komercyjnych
 • anty- balcer 2015-09-01 20:06:23
  Do IQ: Tylko kompletny idiota i głupek nie widzi tego, że "reforma" balcerowicza polegała na rozpizdrzeniu gospodarki, narobieniu bezrobocia, wyprzedaży za złotówkę majątku narodowego i stworzeniu możliwości uwłaszczenia się kolesi na majątku narodowym. Tak to mogła reformowac i Pani Sprzątaczka. Nic dziwnego, gościu jest po marksizmie - leniniźmie. Co z krajami gdzie nie było zbawcy-balcerowicza? Stały się Białorusią?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA