REKLAMA

Nowoczesna: Odbyliśmy debatę o ridesharingu

  • Autor: GP
  • 09 grudnia 2016 10:46
Nowoczesna: Odbyliśmy debatę o ridesharingu Politycy Nowoczesnej widzą konieczność uregulowania prawnego kwestii wspólnych podróży w ramach usług np. Ubera, czy BlaBla Car. (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• Politycy Nowoczesnej rozmawiali w Sejmie o usługach tzw. ridesharingu.
• Posłowie Paweł Pudłowski, Marta Golbik i Mirosław Suchoń podkreślili konieczność nowych regulacji tej sfery działalności gospodarczej.

Nowoczesna w środę (7 grudnia) odbyła w Sejmie konsultacje społeczne w zakresie ridesharingu, tj. działalności polegającej na użyczaniu swojego samochodu dla podróży innych. To coraz popularniejsza forma minimalizacji kosztów podróży, a nawet normalnego zarabiania pieniędzy.

- Na polskim rynku pojawiły się takie firmy jak Uber, BlaBla Car, które wchodzą na rynek obecnie zajęty przez taksówkarzy. Z jednej strony daje to klientom tych firm możliwość przejazdu za niższą stawkę, z drugiej strony jest to rynek silnie regulowany - mówił poseł Paweł Pudłowski (Nowoczesna). Jest on szefem sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Jego zainteresowanie tematem wynika z faktu, że firmy które wymienił znaczną cześć działań (jak płatności, wyszukiwanie możliwych połączeń) opierają o aplikacje mobilne na nowoczesne telefony.

Nowoczesna zaznacza, że uregulowanie tej przestrzeni w jakimś stopniu jest konieczne, choć partia jest w swoim podejściu do gospodarki liberalna.

Posłowie Nowoczesnej zastanawiali się nad tym, jak uregulować status kierowców dokonujących przewozów w ramach ekonomii współdzielenia, źródło: nowoczesna.org

W konsultacjach wzięło udział ponad pięćdziesięciu gości z organizacji i środowisk naukowych­, które są zainteresowane tematem.

- Rozmowy oscylowały wokół kontrowersji prawnych oraz tego, jak ridesharing rozwiązuje się na świecie. W czerwcu 2016 pojawiło się stanowisko Komisji Europejskiej zachęcające do uregulowania tego tematu - mówił w Sejmie przed debatą Mateusz Sabat, dyrektor zespołu analiz organizującej spotkanie partii.

Obecna na konsultacjach posłanka Marta Golbik zwróciła uwagę na zalety ekonomii opartej na dzieleniu potencjału. - W przypadku ekonomii współdzielenia mamy niewątpliwe korzyści dla użytkowników: większą dostępność do usług i niższe ceny.

W ocenie posła Mirosława Suchonia ważne są również kwestie przejrzystości podatkowej ekonomii współdzielenia, ale kluczowe jest prawo dotyczące osób wykonujących przewozy.

- Pojawia się pytanie o status kierowcy, bo być może metoda stosowana do obecnych kierowców taksówek jest przestarzała i trzeba ją zmienić - zastanawiał się z zebranymi Suchoń.

Był to kluczowy temat spotkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA