REKLAMA

Nowoczesna: Opodatkowanie FIZ uderzy w gospodarkę

 • Autor: aw/PAP
 • 04 listopada 2016 12:28
Nowoczesna: Opodatkowanie FIZ uderzy w gospodarkę fot.pixabay

• Opodatkowanie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), to uderzenie w polską gospodarkę i polskie inwestycje - ocenili posłowie Nowoczesnej.
• Ich zdaniem, proponowana przez PiS zmiana godzi w oszczędności Polaków i doprowadzi do odpływu kapitału z Polski.

Opodatkowanie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych podatkiem dochodowym od osób prawnych, przewiduje przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Autorzy projektu liczą, że budżet uzyska z tego tytułu nawet 2,5 mld zł. Eksperci podatkowi ostrzegają jednak, że zmiana doprowadzi do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski. Sejm zajął się tym projektem w piątek rano.

Poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski ocenił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, który m.in. przewiduje opodatkowanie FIZ, "godzi w oszczędności Polaków i Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą zaproponował wicepremier Mateusz Morawiecki".

"Z jednej strony PiS mówi, że należy stawiać na inwestycje, które pobudzają innowacyjność w Polsce, z drugiej natomiast wprowadza hamulec, który spowoduje, że taka forma inwestycji w Polsce (jak Fundusze Inwestycyjne Zamknięte) straci na znaczeniu, ale również my - jako Polacy - tracimy możliwość konkurowania z innymi krajami" - przekonywał Pudłowski.

Jak ocenił, po wprowadzeniu zmian, Polska będzie dużo mniej konkurencyjna w porównaniu do innych państw europejskich. "Kapitał znajdzie miejsca atrakcyjne do inwestycji poza Polską" - powiedział poseł Nowoczesnej.

Pudłowski stwierdził, że zmiana zaproponowana przez PiS, dotknie wszystkich, którzy zainwestowali w Fundusze Inwestycyjne Zamknięte - około 100 tysięcy Polaków. "To nie są wielkie korporacje, które inwestują, to są osoby, które w ten sposób zdecydowały się pobudzać polską gospodarkę i zarabiać" - zaznaczył.

Michał Jaros (Nowoczesna) przekonywał, że projekt autorstwa PiS, "zdecydowanie uderza w polskie inwestycje, polski kapitał i polską gospodarkę". "To jest błąd, to nie jest droga do wybudzenia polskiej gospodarki, do uwiarygodnienia polskich inwestycji" - podkreślił. Jak ocenił, na pomysłach PiS "straci Polska, dlatego, że inwestorzy będą się wycofywali i będą szukali nowych rynków".

Autorzy projektu wskazali, że w przypadku inwestycji w FIZ, opodatkowanie dochodu następuje na poziomie inwestora (uczestnika) na etapie wypłaty zysku, tj. w momencie wykupu lub umorzenia przez fundusz certyfikatów inwestycyjnych - stawką podatku w wysokości 19 proc.

Projektodawcy uważają, że fundusze tego typu stanowią jeden z podstawowych elementów budowania struktur planowania podatkowego z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych (głównie transparentnych podatkowo), poprzez umiejscawianie FIZ w łańcuchu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i transferowanie dochodów z tej działalności, w zdecydowanej części, do FIZ.

Zgodnie z uzasadnieniem, na utworzenie tego rodzaju prywatnego wehikułu inwestycyjnego mogą sobie pozwolić wyłącznie podmioty inwestujące kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych (średnie roczne koszty utrzymania FIZ nie przekraczają 400 tys. zł). To, zdaniem autorów zmian, skutkuje uprzywilejowaniem dużych podatników względem małych i średnich przedsiębiorstw.

Z podanych w uzasadnieniu danych wynika, że w 2013 r. FIZ-y osiągnęły 10 mld zł zysku, w 2014 r. - 7 mld zł, a w 2015 r. - 12 mld zł. W tym samym czasie fundusze otwarte czasem miały straty.

W niedawnym komunikacie resort finansów ocenił, że jeżeli Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ), które nie zostały powołane do kreowania wartości dodanej w gospodarce, zaprzestaną działalności lub ją ograniczą, to nie powinno mieć to wpływu na gospodarkę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA