REKLAMA

Nowoczesna: Opodatkowanie FIZ uderzy w gospodarkę

  • Autor: aw/PAP
  • 04 listopada 2016 12:28
Nowoczesna: Opodatkowanie FIZ uderzy w gospodarkę fot.pixabay

• Opodatkowanie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), to uderzenie w polską gospodarkę i polskie inwestycje - ocenili posłowie Nowoczesnej.
• Ich zdaniem, proponowana przez PiS zmiana godzi w oszczędności Polaków i doprowadzi do odpływu kapitału z Polski.

Opodatkowanie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych podatkiem dochodowym od osób prawnych, przewiduje przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Autorzy projektu liczą, że budżet uzyska z tego tytułu nawet 2,5 mld zł. Eksperci podatkowi ostrzegają jednak, że zmiana doprowadzi do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski. Sejm zajął się tym projektem w piątek rano.

Poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski ocenił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT, który m.in. przewiduje opodatkowanie FIZ, "godzi w oszczędności Polaków i Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą zaproponował wicepremier Mateusz Morawiecki".

"Z jednej strony PiS mówi, że należy stawiać na inwestycje, które pobudzają innowacyjność w Polsce, z drugiej natomiast wprowadza hamulec, który spowoduje, że taka forma inwestycji w Polsce (jak Fundusze Inwestycyjne Zamknięte) straci na znaczeniu, ale również my - jako Polacy - tracimy możliwość konkurowania z innymi krajami" - przekonywał Pudłowski.

Jak ocenił, po wprowadzeniu zmian, Polska będzie dużo mniej konkurencyjna w porównaniu do innych państw europejskich. "Kapitał znajdzie miejsca atrakcyjne do inwestycji poza Polską" - powiedział poseł Nowoczesnej.

Pudłowski stwierdził, że zmiana zaproponowana przez PiS, dotknie wszystkich, którzy zainwestowali w Fundusze Inwestycyjne Zamknięte - około 100 tysięcy Polaków. "To nie są wielkie korporacje, które inwestują, to są osoby, które w ten sposób zdecydowały się pobudzać polską gospodarkę i zarabiać" - zaznaczył.

Michał Jaros (Nowoczesna) przekonywał, że projekt autorstwa PiS, "zdecydowanie uderza w polskie inwestycje, polski kapitał i polską gospodarkę". "To jest błąd, to nie jest droga do wybudzenia polskiej gospodarki, do uwiarygodnienia polskich inwestycji" - podkreślił. Jak ocenił, na pomysłach PiS "straci Polska, dlatego, że inwestorzy będą się wycofywali i będą szukali nowych rynków".

Autorzy projektu wskazali, że w przypadku inwestycji w FIZ, opodatkowanie dochodu następuje na poziomie inwestora (uczestnika) na etapie wypłaty zysku, tj. w momencie wykupu lub umorzenia przez fundusz certyfikatów inwestycyjnych - stawką podatku w wysokości 19 proc.

Projektodawcy uważają, że fundusze tego typu stanowią jeden z podstawowych elementów budowania struktur planowania podatkowego z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych (głównie transparentnych podatkowo), poprzez umiejscawianie FIZ w łańcuchu podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i transferowanie dochodów z tej działalności, w zdecydowanej części, do FIZ.

Zgodnie z uzasadnieniem, na utworzenie tego rodzaju prywatnego wehikułu inwestycyjnego mogą sobie pozwolić wyłącznie podmioty inwestujące kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych (średnie roczne koszty utrzymania FIZ nie przekraczają 400 tys. zł). To, zdaniem autorów zmian, skutkuje uprzywilejowaniem dużych podatników względem małych i średnich przedsiębiorstw.

Z podanych w uzasadnieniu danych wynika, że w 2013 r. FIZ-y osiągnęły 10 mld zł zysku, w 2014 r. - 7 mld zł, a w 2015 r. - 12 mld zł. W tym samym czasie fundusze otwarte czasem miały straty.

W niedawnym komunikacie resort finansów ocenił, że jeżeli Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ), które nie zostały powołane do kreowania wartości dodanej w gospodarce, zaprzestaną działalności lub ją ograniczą, to nie powinno mieć to wpływu na gospodarkę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA