REKLAMA

Nowoczesna: Podpisanie umowy CETA to dobra informacja dla Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 27 października 2016 15:49
Nowoczesna: Podpisanie umowy CETA to dobra informacja dla Polski Podpisanie umowy UE-Kanada blokował dotąd belgijski region Walonia. (fot.fotolia)

Podpisanie umowy CETA pomiędzy UE a Kanadą to dobra wiadomość dla polskich eksporterów, a także polskich konsumentów, którzy będą mieć szansę na tańsze produkty - oceniła podczas briefingu w Sejmie wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Podpisanie umowy UE-Kanada blokował dotąd belgijski region Walonia. W czwartek (27 października) przedstawiciele belgijskiego rządu federalnego i regionów porozumieli się w sprawie spornych punktów, które uniemożliwiały zgodę Belgii na zawarcie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą (CETA).

"To dobra wiadomość dla polskich eksporterów; polski eksport jest kilkakrotnie większy niż import jeśli chodzi o Kanadę. To jest dobra wiadomość dla polskich klientów, którzy mają szansę na tańsze produkty. Jest to dobra wiadomość dla UE, natomiast gorsza dla konkurencji jaką są niewątpliwie Chiny i Rosja" - podkreśliła w czwartek w Sejmie wiceszefowa Nowoczesnej.

Czytaj też: Kukiz'15 chce, by Sejm nie zgodził się na ratyfikację umowy CETA

Zaznaczyła jednocześnie, że "cały czas brakuje nam jednej rzeczy". "W dalszym ciągu mamy fatalną politykę informacyjną tego rządu. W dalszym ciągu mamy problem z tym, że większość Polaków nie wie, jakie mamy korzyści z umowy CETA" - zauważyła.

"Rolą rządu jest przetłumaczenie tych ponad 2 tys. stron na język korzyści, które pomogłyby Polakom zrozumieć czym jest CETA i jakie korzyści będzie miał każdy z nas" - dodała Lubnauer.

Posłanka zwróciła uwagę, że umowa CETA "oznacza respektowanie wszystkich przepisów, które są w UE, jeśli np. chodzi o żywność". "Strach ma wielkie oczy i bardzo często boimy się czegoś, czego nie znamy. A to że nie znamy jest winą tego rządu" - oceniła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA