REKLAMA

Nowoczesna przedstawiła program podatkowy trzy razy 16

 • Autor: PAP
 • 19 września 2015 14:11
Nowoczesna przedstawiła program podatkowy trzy razy 16 Fot. mat. pras.

PIT, CIT i VAT po 16 procent - to jeden z głównych elementów programu Nowoczesnej, przedstawionego w sobotę na warszawskiej konwencji programowej tego ugrupowania przez Ryszarda Petru.

Trzy zasady, wokół których zbudowany jest program Nowoczesnej, to: wolność, sprawiedliwość i przejrzystość - mówił lider ugrupowania.

"Jeśli chodzi o wolność gospodarczą, chcemy przywrócić zasadę, która obowiązywała na początku polskiej transformacji i była przyczyną naszego sukcesu: to, co nie jest zabronione, jest dozwolone" - oświadczył.

Zasada sprawiedliwości, dodał, ma być realizowana poprzez hasło: "Polska bez uprzywilejowanych grup". Podstawą zasady przejrzystości mają być "proste, jasne, przejrzyste podatki". "Proponujemy 16 proc. PIT, 16 proc. CIT, 16 proc. VAT, czyli trzy razy 16" - mówił lider Nowoczesnej.

 Główny problem to sprzeczne, niejasne, skomplikowane prawo

W swym dwudziestominutowym wystąpieniu Petru rozwinął podstawowe hasła programowe.

Przekonywał, że "sukces Polski to sukces przedsiębiorców", ale tym przedsiębiorcom "od lat jest coraz trudniej". Główny problem to sprzeczne, niejasne, skomplikowane i szybko zmieniające się prawo.

"W samym 2014 roku powstało 10 tysięcy stron nowego prawa gospodarczego, gdyby chcieć to przeczytać ze zrozumieniem, trzeba by czytać codziennie po 3,5 godziny" - podkreślał. "Sama ustawa o podatku PIT była zmieniana od początku 220 razy" - dodał.

"Uprośćmy radykalnie przepisy podatkowe, zlikwidujmy biegunkę legislacyjną, to nie może być tak, że rząd chwali się, że przyjął ileś tam ustaw" - apelował.

Zdaniem Nowoczesnej przy stanowieniu prawa powinna być wprowadzona zasada taka jak obowiązuje w Kanadzie: "one be in, one be out" - wprowadzenie jednego nowego przepisu powoduje uchylenie dwóch starych.

"Nie może być tak, że wprowadzenie nowych przepisów powoduje jeszcze bardziej skomplikowane prawo" - przekonywał Petru. "Dzięki temu uprościmy życie obywatelom, obywatel przestanie być petentem" - dodawał.

Według Petru same firmy szacują, że tego typu działania dałyby im szanse na większe przychody o 10 procent.

Polska bez przywilejów emerytalnych i związkowych

Poza tym, według lidera Nowoczesnej, "Polska sprawiedliwa to Polska bez przywilejów emerytalnych i przywilejów dla związków zawodowych".

Dlatego Nowoczesna proponuje skończyć z wcześniejszymi emeryturami, bo - jak mówił Petru - "wszyscy dokładamy się do wcześniejszych emerytur". "Nie ma powodu, by PSL cały był na KRUS-ie" - przekonywał.

Stąd propozycja, by "każdy nowo rozpoczynający pracę górnik nie miał wcześniejszej emerytury, a każdy nowo rozpoczynający rolnik nie był w KRUS, tylko w ZUS". Miałoby to obowiązywać już od 2016 roku. "Jeśli uważasz, że to nie fair, to nie idź do tej pracy" - mówił Petru.

Trzeba też skończyć, zdaniem Nowoczesnej, z przywilejami dla związków zawodowych. "One się całkowicie oderwały od rzeczywistości, te centrale związkowe, lewitują na ostatnich miejscach wypasionych hoteli" - mówił Petru, wzbudzając aplauz sali.

Zdaniem lidera Nowoczesnej "centrale związkowe nie reprezentują pracowników, reprezentują tylko siebie i własne interesy". W samym PKP, dodał, związki kosztują 30 milionów zł. "Pytanie, czy nam się lepiej od tego jeździ?" - zaznaczył.

Przejrzyste podatki

Zapewniał też, że proponowana przez Nowoczesną zasada 3 razy 16 bilansuje się, w przeciwieństwie do zgłaszanej kiedyś przez PO zasady 3 razy 15.

"System podatkowy jest niejasny, nieprzejrzysty, a Ministerstwo Finansów traktuje przedsiębiorców jako tych, na których można tylko zyskać dodatkowe dochody" - przekonywał Petru.

Najbardziej poszkodowane, według niego, są w sprawach podatkowych małe firmy. "Parę miesięcy temu Ministerstwo Finansów napisało instrukcję do urzędów skarbowych w Polsce, że mają kończyć kontrolę sukcesem. Wiecie, co to jest sukces?" - mówił.

Wzbudzając salwy śmiechu na sali przywoływał też obecne absurdy w VAT. "Jeśli kupujemy sedes z montażem, płacimy 8 proc. VAT, bez montażu 23 proc. Szafa bez deski z tyłu - 8 proc., ale z deską, 23 proc." - wymieniał.

Z kolei w przypadku kawy i ciastka, kawa ma stawkę 23 proc., a ciastko 8 proc. "Ale jak zrobimy z tego zestaw, to możemy zapłacić 8 proc." - powiedział Petru. "Dodatkowo kawa podana w filiżance ma inny VAT niż ta w tekturce. Ciekawe, czy premier Ewa Kopacz i pani Beata Szydło mają świadomość tych różnic?" - dodał.

Wprowadzenie proponowanego przez Nowoczesną systemu podatkowego, przyznał Petru, spowoduje likwidację wszystkich ulg podatkowych. "Dziś jednak większość ulg skierowanych jest do osób najbogatszych" - argumentował. Zamiast tego pomoc społeczna powinna być skierowana tylko do tych, którzy najbardziej potrzebują - zaznaczył.

Dzięki proponowanej przez Nowoczesną zasadzie, mówił Petru, "nie będzie już kombinowania na VAT". Z kolei 16- procentowy CIT spowoduje, że firmy będą skłonne więcej inwestować i będą dzięki temu bardziej konkurencyjne za granicą. Liniowy 16-procentowy PIT będzie miał natomiast kwotę wolną, co będzie korzystne dla najmniej zarabiających.

Za dużo państwowych firm

"Dzisiaj Polska jest krajem, gdzie jest największy odsetek firm państwowych. Czy o to nam chodziło? Czy o to nam chodziło, żeby firmy państwowe dzisiaj przyznawały Jarosławowi Kaczyńskiemu tytuł człowieka roku?" - mówił Petru.

"To, co my proponujemy jest odważne, możliwe do realizacji, to nie są gruszki na wierzbie" - przekonywał. "Nie wszystko jest może popularne, ale jeśli ktoś dziś proponuje tylko popularne rozwiązania, to one są nierealne" - dodał.

Przekonywał, że ci, którzy są dziś w Sejmie nic nowego już nie wymyślą. "Jeśli ktoś zgłasza pomysły po 8 latach rządzenia, to znaczy, że ściemnia, trzeba było część tych pomysłów wcześniej zrealizować" - mówił. "Jeśli PiS dziś rozdaje miliardy, to mówi nieodpowiedzialnie, bo celem Jarosława Kaczyńskiego nie jest wcale naprawa gospodarki, jego celem jest osobista zemsta" - dodał.

"Dzisiaj trzeba polskim przedsiębiorcom pomóc, trzeba uprościć polskie prawo, żeby było przejrzyste i zrozumiałe, nikt za nas tego nie zrobi" - zakończył Petru.

W konwencji programowej Nowoczesnej wzięli też udział znani przedsiębiorcy i eksperci gospodarczy, m.in. Andrzej Blikle i Stanisław Gomułka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (17 komentarzy)

 • IQ 2015-09-25 17:43:32
  Znam poglądy Petru, zanim jeszcze pomyślał o startowaniu w wyborach parlamentarnych. Popierałem je wówczas, popieram teraz, a kiedy słyszę o likwidacji wszelkich przywilej branżowych, o wywaleniu związków zawodowych za bramy, to mówię tak, tak, tak. I wszystkich przekonuje do głosowania na Nowoczesną, to jedyna partia z konkretnym gospodarczym programem, i porządkowaniem systemu zabezpieczenia społecznego oraz sprawy podatkowe. Panie Ryszardzie wierzę w Pana i licze, że Polacy potrafią racjonalnie ocenić obiecanki innych partii z realistycznym programem Nowoczesnej.
 • MacGawer 2015-09-22 22:26:19
  PO kiedyś obiecywała 3x15, a Petru daje 3x16. To stawia go na lewo od platformy, a ja myslałem że tam jest ściana. Trzeba było obiecać 3x14, przecież to nic nie kosztuje bo obietnice nowoczesnej sa równie wiarygodne jak platformy czy dowolnego "rasowego" polityka: Jak mówi, że da, to znaczy że mówi. Jak mówi, że zabierze, to znaczy że zabierze.
 • Radek 2015-09-22 00:02:13
  Wszystko się zgadza , wszystko jest takie proste , piękne, tylko czemu głos rozsądku naród słyszy raz na 4 lata i na tym głosie się kończy. Dlaczego Naród tak łatwo oszukać i zmanipulować. Nie dajmy się tym razem .
 • MarekS 2015-09-21 18:02:29
  Do hak: a o co ci tak właściwie chodzi?
 • MarekS 2015-09-21 18:00:37
  Do anzelm?: a kiedy był u koryta? Po prostu pracował i ma jakieś osiągnięcia zawodowe! A ty, anzelm? Czego w życiu dokonałeś?
 • MarekS 2015-09-21 17:58:13
  Do sceptyk: nie milion, lecz jeden - po prostu jest lepsze, bo prostsze od obecnego labiryntu ulg, zwolnień i wyłączeń. A przy tym się bilansuje. Jeśli tego nie kumasz - toś sam palant.
 • RB 2015-09-21 12:29:14
  Do ciekawy: Z chęcią Ci odpowiem. Na przykład ja finansuję KWW Nowoczesna poprzez wpłaty.
 • jang 2015-09-21 10:20:24
  jest takie powiedzenie dobrze określające ten program "trzy po trzy razy piętnaście"...
 • Ju77 2015-09-20 15:37:09
  Do anzelm?: A kiedy Petru był u koryta? Jak zwykle brak wiedzy, ale buzia pełna frazesów, chyba już wiem, że będziesz głosował na te same mordy, które od 25 lat pasą się na państwowym, czyli w rzeczywistości moim i twoim. Ja już nie będę. I tu nie chodzi o Petru, tylko pozostałych ludzi na listach wyborczych, którzy rokują dobrze na przyszłość (najmłodszy ma podajże 25 lat, więc twój argument o byciu u koryta jest delikatnie mówiąc nietrafiony).
 • Fakty 2015-09-20 14:44:23
  Do czytelnik: Posłuchaj. Polska nie ma nic do gadania w sprawie przyjęcia uchodźców, obojętnie czy będzie rządziła PO, PiS czy Nowoczesna, bo to regulują ZAPISY w umowach, jakie podpisaliśmy z UE. Poza tym Petru dobrze mówi: "W jego opinii, polski rząd w Brukseli powinien negocjować pieniądze na przyjęcie uchodźców, a nie kwoty." Dlaczego? Bo uchodźcy jadą po socjal, dla nich Polska to tylko kraj tranzytowy do Niemiec. Niech sobie uciekają do Angeli, a nam niech Angela jeszcze za to płaci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA