REKLAMA

Nowoczesna przekazała do konsultacji projekty ustaw mające zinformatyzować Polskę

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 17:12
Nowoczesna przekazała do konsultacji projekty ustaw mające zinformatyzować Polskę Podczas czwartkowego spotkania wskazywano też na potrzebę zmian w ustawie o prawie autorskim. (fot.twitter.com/_Nowoczesna)

·  Łatwiejsze i szybsze załatwianie spraw urzędowych, ograniczenie biurokracji oraz mniejsze koszty administracji to główne cele ustaw Nowoczesnej.
· Obecnie trwają konsultacje eksperckie projektów, które chce złożyć formacja.

W czwartek (21 stycznia) w Sejmie klub Nowoczesnej zorganizował konsultacje eksperckie dotyczące czarnej listy barier w cyfryzacji i innowacyjności. Podczas spotkania eksperci omawiali rozwiązania prawne w tym obszarze, które obecnie nie działają lub - jak mówili - są "nieżyciowe".

- Celem spotkania było znalezienie rozwiązań, które można byłoby relatywnie szybko wprowadzić w życie. Znaleźliśmy około 20 pomysłów na nowe ustawy, bądź nowelizacje istniejących już ustaw, które w konsekwencji powinny ułatwić działalność przedsiębiorców - powiedział, po zakończeniu spotkania przewodniczący sejmowej komisji cyfryzacji, poseł Nowoczesnej Paweł Pudłowski.

Dodał, że przedstawione pomysły dotyczyły m.in. zmian w administracji. Chodzi m.in. o to, aby więcej spraw mogło być załatwianych drogą internetową, a nie jak obecnie "drogą konwencjonalną". W efekcie powinno to ułatwić i przyspieszyć załatwianie wszelkich spraw administracyjnych. Ponadto - jak stwierdził - powinny przynieść oszczędności dla budżetu kraju. Podał tu przykład zmian w komunikacji pomiędzy urzędami.

- Jeśli komunikacja między urzędami byłaby elektroniczna, a nie jak obecnie +papierowa+, to oczywiście moglibyśmy zaoszczędzić - podkreślił.

Podczas czwartkowego spotkania eksperci wskazywali też na potrzebę zmian m.in. w ustawie o prawie autorskim. Miałyby one polegać na umożliwieniu przeniesienia praw autorskich np. na podstawie maila, a nie jak obecnie wyłącznie na podstawie tradycyjnej umowy papierowej. Inne propozycje dotyczyły poprawienia zapisów ustawy o prawach konsumenta, jeśli chodzi o wymóg podwójnego potwierdzenia zawarcia transakcji. Kolejna zmiana dotyczyła prawa telekomunikacyjnego, dzięki której możliwe byłoby telefoniczne składanie ofert firmom przez inne firmy.

Czy Prawo i Sprawiedliwość przywróci gminne radary? Sprawdź.

Pudłowski zadeklarował, że na podstawie przeprowadzonych konsultacji zostaną teraz przygotowane projekty konkretnych ustaw.

- Chcielibyśmy zacząć od tych rozwiązań, które są w miarę łatwe do wdrożenia, a dają duże benefity - zaznaczył.

Jego zdaniem pierwsze efekty prac legislacyjnych powinny zostać zaprezentowane za kilka miesięcy.

- Mniej więcej kwartał lub cztery miesiące zabierze nam, aby mieć gotowe propozycje rozwiązań prawnych i będziemy chcieli je zgłaszać. Mam nadzieję, że rozwiązania, które zaproponujemy będą z punktu widzenia partyjnego zupełnie neutralne i wszystkim będzie zależało na ich wprowadzeniu - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA