REKLAMA

Nowy banknot o nominale 500 zł w obiegu od 10 lutego

  • Autor: PAP/EM
  • 02 lutego 2017 13:26
Nowy banknot o nominale 500 zł w obiegu od 10 lutego W ostatnich latach NBP odnotowuje wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach (fot. nbp.pl)

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego trafi do obiegu 10 lutego tego roku - poinformowało biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego.

Na nowym banknocie umieszczono wizerunek króla Jana III Sobieskiego, który zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Prace nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 r.

Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pienię­żnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety.

Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA