REKLAMA

Nowy departament w Ministerstwie Finansów

  • Autor: PAP/JS
  • 16 sierpnia 2016 13:21
Nowy departament w Ministerstwie Finansów Nowy DSP ma być "centrum kompetencyjnym" i ma skupiać zadania, które dotychczas były rozproszone w trzech innych departamentach (fot. mf.gov.pl)

W Ministerstwie Finansów wzmocniono kompetencje Departamentu Systemu Podatkowego, w związku z wejściem w połowie lipca klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania - poinformował w komunikacie resort finansów.

Nowy DSP ma być "centrum kompetencyjnym" i ma skupiać zadania, które dotychczas były rozproszone w trzech innych departamentach - informuje MF.

"Departament SP będzie obsługiwał Ministra Finansów w zakresie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania i porozumień w zakresie ustalania cen transferowych. Ponadto Departament SP będzie wspomagał administrację podatkową co do jednolitości stosowania prawa podatkowego poprzez nadzór nad jednolitością wydawanych interpretacji podatkowych, w tym również w kontekście możliwości zastosowania przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania" - głosi komunikat.

Czytaj też: Rozpoczęło się posiedzenie rządu

MF informuje też, że w resorcie trwają prace nad powołaniem Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania, której zadaniem będzie wydawanie opinii co do zasadności zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w indywidualnych sprawach. Rada ma być powołana do dnia 13 września 2016 r.

Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania obowiązuje od 15 lipca br. Ma ona uniemożliwić firmom dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe.

Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja, została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA