REKLAMA

Nowy program MRPiPS. Powstanie 1,2 tys. nowych miejsc pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 21 kwietnia 2016 16:25
Nowy program MRPiPS. Powstanie 1,2 tys. nowych miejsc pracy Wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz wyraził nadzieję, że program ruszy już w przyszłym tygodniu (fot. facebook/Krzysztof Michałkiewicz)

• Ponad 154 mln zł na pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej przewiduje program pożyczkowy, który - na zlecenie MRPiPS - organizuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
• Wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz wyraził nadzieję, że program ruszy już w przyszłym tygodniu.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało konferencję "Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych w Polsce", podczas której poinformowano o uruchomieniu programu.

Krzysztof Michałkiewicz podkreślał, że MRPiPS nie może skutecznie realizować polityki społecznej, bez tego narzędzia, jakim jest ekonomia społeczna. Wyraził nadzieję, że program realizowany z BGK będzie dla niej impulsem do rozwoju.

W programie przewidziano ponad 158,9 mln zł, w tym 154,5 mln na pożyczki i 4,4 mln zł na reporęczenia dla podmiotów ekonomii społecznej. Dzięki temu ma powstać ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy.

Czytaj: Ubezpieczenie zdrowotne do zmiany. Radziwiłł zapowiedział, że idzie nowe

Organizacją programu pożyczkowego na zlecenie resortu rodziny zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego. Projekt ma wystartować 30 kwietnia br. i potrwać do końca 2023 r.

Środki na pożyczki będą podzielone na pięć makroregionów. Tam środkami dysponować będą pośrednicy finansowi.

W ramach programu będzie można skorzystać z pożyczki na start - maksymalnie 100 tys. zł, z okresem spłaty do 5 lat, przeznaczonej dla tych podmiotów ekonomii społecznej, które funkcjonują nie dłużej niż rok, oraz pożyczki na rozwój - do 500 tys. zł, przy spłacie rozłożonej na maksymalnie 7 lat, dla podmiotów, które działają dłużej niż rok.

Ekonomia społeczna to sfera aktywności obywatelskiej w gospodarce, która jest nastawiona na efekty społeczne, a nie biznesowe. Służy głównie integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem lub marginalizacją społeczną. W podmiotach ekonomii społecznej znajdują oni miejsca pracy, a zysk czy nadwyżka uzyskiwana wskutek prowadzenia tej działalności służy celom społecznym i jest na nie przeznaczany.

Instytucje ekonomii społecznej mogą przybierać różne formy, np. spółdzielnie, przedsiębiorstwa społeczne i socjalne, stowarzyszenia, fundacje. Są szczególnie aktywne w takich obszarach jak: usługi socjalne, zdrowie, produkcja rolnicza, rzemiosło, sektor mieszkaniowy, dostawy, usługi dla mieszkańców.

Zobacz: Program 500 plus obejmuje cudzoziemców, o ile mieszkają w Polsce i nie są obywatelami UE

Michałkiewicz przypomniał, że w kwietniu mija 10 lat od uchwalenia ustawy o spółdzielniach socjalnych - są one jednym z podmiotów ekonomii społecznej. Wskazał, że jej wprowadzeniu towarzyszyło wiele obaw - jej przeciwnicy twierdzili, ze popsuje rynek, będzie wykorzystywana przez nieuczciwych przedsiębiorców. Zdaniem wiceministra te 10 lat pokazało, ze spółdzielnie są potrzebne, ale z drugiej strony - że są również bardzo kruche, ponieważ wiele z nich upada. "Na szczęście zawsze było więcej tych, które powstają, niż tych, które upadają" - dodał.

Celem spółdzielni socjalnych jest aktywizacja społeczna i zawodowa dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ich założycielami mogą być osoby fizyczne rekrutujące się z grup zagrożonych wykluczeniem - m.in. bezrobotni i niepełnosprawni oraz osoby prawne, czyli organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje kościelne.

Zadaniem spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa opartego na pracy członków, którzy tym samym zdobywają lub odbudowują umiejętności uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności i pełnienia ról społecznych. Z czasem członkowie mają nabyć zdolność do samodzielnego odnalezienia się na rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA