REKLAMA

Nowy rząd: Jakie plany mają przyszli ministrowie?

  • Autor: AT
  • 11 listopada 2015 01:08
Nowy rząd: Jakie plany mają przyszli ministrowie? Ministrowie już wiedzą jakie zadania chcą zrealizować podczas swojej kadencji (fot.flickr.com/Lukas Plewnia)

Jakie są priorytety nowych resortów?

9 listopada prezes PiS Jarosław Kaczyński i nowa premier Beata Szydło przedstawili skład rządu. Przyszli ministrowie już wiedzą jakie zadania chcą zrealizować podczas swojej kadencji.

Ministerstwo Finansów

Priorytetem ministerstwa finansów będzie wprowadzenie projektu "500 złotych na dziecko".

- Jest to podstawowy i sztandarowy projekt, z którym szliśmy do wyborów. Jest to oczywiście projekt 500 złotych na każde drugie dziecko. A w przypadku rodzin uboższych już na pierwsze dziecko. To jest nasze sztandarowe zobowiązanie wobec wyborów - powiedział Paweł Szałamacha, przyszły minister finansów w rządzie PiS.

Wyjaśnił, że ogólna kwota tego programu według wyliczeń wyniesie ok. 15,5 mld złotych rocznie.

- Ten program można sfinansować z dodatkowych źródeł z podatków sektorowych czyli od banków i supermarketów. Lekko zwiększając wpływy z dywidend, powiększając ściągalność VAT-u, i być może także kwotowe zwiększenie deficytu, ale zachowując bezpieczeństwo - ocenił Szałamacha w rozmowie z "wpolityce.pl" i dodał, że realizacja tego programu będzie konsultowana z Minister Pracy i Polityki Społecznej – Elżbietą Rafalską. Jak zapowiada realizacja tego programu będzie możliwa już na wiosnę.

Ministerstwo Obrony Narodowej

Według Antoniego Macierewicza, desygnowanego na ministra obrony narodowej, jednym z najważniejszych zadań to doprowadzenie do trwałej i stałej obecności baz Stanów Zjednoczonych i NATO na terenie Polski.

Pilną kwestią jest także uporządkowanie systemu dowodzenia armią oraz sprawa wydatków na modernizację armii.

- 130 mld zł to kwota, która nigdy nie była do dyspozycji wojska. Ale pieniądze muszą być przede wszystkim wydane w kraju, żeby stały się kołem zamachowym do rozwoju polskiego przemysłu obronnego, który będzie z kolei kołem zamachowym reindustrializacji kraju - powiedział Macierewicz.

Ministerstwo Cyfryzacji

Anna Streżyńska, która obejmie nowy resort cyfryzacji za priorytet uznaje zapewnienie obywatelom internetu.

- Wciąż jednym z najważniejszych wzywań jest zapewnienie obywatelom i przedsiębiorcom szybkiego i taniego internetu - uznała Streżyńska.

Jej zdaniem są wystarczające na to środki finansowe. Jak twierdzi ułatwienie dostępu byłoby korzystne dla całej gospodarki i przyczyniłoby się do wzrostu jej konkurencyjności.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Priorytetem resortu edukacji jest zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

- To będzie pierwsza decyzja, ona jest bardzo prosta, bardzo łatwo jest zmienić projekt ustawy - powiedziała przyszła minister MEN Anna Zalewska w czasie konferencji prasowej po ogłoszeniu przez przyszłą premier Beatę Szydło składu rządu.

Jak dodała, zmiana projektu ustawy, znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i danie rodzicom wyboru w kwestii posyłania dzieci do pierwszej klasy od kolejnego roku szkolnego, może zostać wprowadzona już w grudniu.

Ważnym zadaniem ministerstwa będzie także likwidacja gimnazjów i powrót do nauki w systemie 8-klasowym. Zalewska zapewniła jednak, że nie odbędzie się to bez konsultacji z nauczycielami.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Według desygnowanej na ministra resortu pracy Elżbiety Rafalskiej kluczowe będą propozycje: Narodowego Programu Zatrudnienia (NPZ), ustawy gwarantującej 12 zł stawki godzinowej przy umowach zlecenia i obywatelski projekt dotyczący dochodzenia płacy minimalnej do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia.

Oprócz wymienionych projektów i obszarów do przeglądu, oceny wymaga też niedawna reforma urzędów pracy.

- Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w tej nowej formule też wymaga już oceny. Więcej oczekiwaliśmy - niby była to zmiana, ale nic się nie zmieniło - powiedziała Rafalska.

- Na pewno będziemy musieli zrobić przegląd wszystkich tych obszarów dotyczących rynku pracy, oceny jak to działa i zdecydować, czy jeszcze się temu przyglądać, czy iść w kierunku radykalnych zmian - dodała.

Ministerstwo Energii

Nowo tworzone Ministerstwo Energii zajmie się elektroenergetyką, gazownictwem i górnictwem. Instytucja odbierze część kompetencji Ministerstwu Skarbu Państwa, ale ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne.

- To ministerstwo będzie dopiero organizowane. Resort będzie skupiał w sobie surowce naturalne, w tym węgiel oraz energetykę. Takie właśnie są założenia. Chodzi o realizację koncepcji wspólnego traktowania energetyki i kopalin, a zatem węgla, gazu i energii elektrycznej - mówi Krzysztof Tchórzewski, który stanie na czele resortu.

- Czekają nas potężne inwestycje w energetyce, które - odkładane - szykują nam problemy w przyszłości. Trzeba o tym mówić. Przy czym energetyka jądrowa nie będzie zbawcza - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA