REKLAMA

NSZZ "Solidarność": 2 lata więzienia za handel w niedzielę

  • Autor: GP
  • 10 czerwca 2016 11:40
NSZZ "Solidarność": 2 lata więzienia za handel w niedzielę Handel w niedzielę może być zagrożony karą 2 lat pozbawienia wolności (fot.:pixabay.com)

• Solidarność zaproponowała nowelizację prawa handlowego, w tym zakaz handlu w niedzielę.
• Za złamanie restrykcji groziłaby nawet kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
• Z tym i podobnymi pomysłami utożsamia się Konferencja Episkopatu Polski.

Związek Zawodowy "Solidarność" zaprezentował  nowy projekt ograniczenia handlu w niedzielę. Jest on bardzo restrykcyjny, bo za jego złamanie zamiast  grzywny związkowcy proponują nawet dwa lata więzienia.

Szczegóły zaproponowanego rozwiązania

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje kilka odstępstw od zakazu handlu w niedzielę. Nie obowiązywałby w dwie ostatnie niedziele w roku kalendarzowym, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi oraz w drugą niedzielę lipca.

Odstępstwa dotyczyłyby też sklepów, gdzie sprzedaż wykonuje przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (tylko on osobiście). Wyłączone byłyby też stacje benzynowe (mniejsze niż 150 m kw powierzchni użytkowej), piekarnie zlokalizowane przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż produktów własnej produkcji. Te ostatnie mogłyby działać tylko w godzinach 6.00 do 13.00.

Czytaj: e-administracja zyskuje popularność dzięki bankom

Wynika z projektu, że handel w niedzielę mógłby też się odbywać miedzy innymi w aptekach i punktach aptecznych, w kioskach nieprzekraczających 50 m kw. powierzchni, w placówkach handlowych prowadzących sprzedaż pamiątek, w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Poparcie episkopatu dla podobnych rozwiązań

Projekt doczekał się poparcia ze strony Kościoła. Konferencja Episkopatu Polski zabrała głos w tej sprawie, wypowiedział się arcybiskup Gądecki: Potrzebny jest głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli.

Hierarcha dodawał, że bez względu na wyznanie, każdemu należy się wypoczynek. Biskupi przypominają, że pracownicy nie chcą pracować bezustannie. - Tworzy to sytuacje uzależnienia, które nie budują zdrowego społeczeństwa - konkludował swoją wypowiedź przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

"Solidarność" informuje, że powstał komitet, który będzie zbierał podpisy poparcia dla omawianego projektu ograniczeń handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA