REKLAMA

Olgierd Dziekoński: Nie możemy oczekiwać, że UE będzie nas dalej wspierała

 • www.portalsamorzadowy.pl
 • Autor: PortalSamorzadowy.pl (Piotr Toborek)/AT
 • 31 maja 2017 08:20
Olgierd Dziekoński: Nie możemy oczekiwać, że UE będzie nas dalej wspierała Obecna perspektywa unijna to już ostatnie lata, gdy Polska może liczyć na czerpanie z unijnych funduszy (fot.pixabay.com)

Co po 2020? Trochę pieniędzy z Unii Europejskiej będzie, ale pamiętajmy, że nasze PKB stale rośnie – z czego się trzeba cieszyć – i nie możemy oczekiwać, że Unia Europejska będzie nas dalej wspierała – powiedział prezydencki minister Olgierd Dziekoński.

• Trwająca perspektywa unijna to już ostatnie lata, gdy Polska może liczyć na czerpanie z unijnych funduszy.

• Już więcej tych pieniędzy z zewnątrz nie będziemy dostawać – mówi Olgierd Dziekoński.

• Dzisiaj państwa unijne nie chcą już dawać na tych słabszych – mówi Andrzej Maciejewski z Kukiz’15.

• Przed nową perspektywą trzeba by się dobrze zastanowić i to wszystko zracjonalizować.

Portal Politico poinformował, że dotarł do oficjalnego dokumentu niemieckiego rządu dotyczącego przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Ma z niego wynikać, że Berlin chce zbadać, "czy przyznawanie funduszy spójności UE może być powiązane z fundamentalnymi zasadami praworządności". Portal zauważył, że ewentualne konsekwencje dotknęłyby Polskę, która prowadzi spór z Komisją Europejską o przestrzeganie zasady państwa prawa. Czy to sensacja? Powód jest sensacją, ale nie sam fakt. Nie od dziś wiadomo, że trwająca perspektywa unijna to już ostatnie lata, gdy Polska i polskiej samorządy mogą liczyć na czerpanie z unijnych funduszy.

- Co po 2020? Trochę pieniędzy z Unii będzie, ale pamiętajmy, że nasze PKB stale rośnie – z czego się trzeba cieszyć – i nie możemy oczekiwać, że Unia Europejska będzie nas dalej wspierała – mówił były prezydencki minister Olgierd Dziekoński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Olgierd Dziekoński (fot.PTWP)

Jak przypomina, już dzisiaj województwo mazowieckie ma 120 proc. unijnej średniej dochodów na głowę mieszkańca.

- Trzeba więc sobie uświadomić, że już więcej tych pieniędzy z zewnątrz nie będziemy dostawać – mówi Olgierd Dziekoński.

Trzeba także pamiętać o sytuacji w Europie: Brexit to wyjście z Unii drugiego największego płatnika i ograniczenie wspólnego budżetu.

– Dzisiaj państwa unijne nie chcą już dawać na tych słabszych – mówi Andrzej Maciejewski z Kukiz’15, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego. – Więcej myślą o sobie.

Zdaniem Andrzeja Maciejewskiego, ostatnia perspektywa unijna nauczyła samorządowców, że warto mieć kolegę w urzędzie marszałkowskim, albo w ministerstwie w Warszawie.

Andrzej Maciejewski (fot.PTWP)

- Taki mamy system wyborczy, że ta opcja, która rządzi rozdaje pieniądze. Dzisiaj słyszę od samorządowców: - Moja opcja nie ma nic do powiedzenia i jestem „wyautowany”. Niestety, samorządowcy dali się wciągnąć trochę w tę grę polityczną. Do tego wiadomo: wodociągi, kanalizacja, drogi – tego tak nie widać; co innego postawienie aquaparku. Trochę nas poniosła fantazja - twierdzi poseł.

Jak więc mówi, przed nową perspektywą trzeba by się dobrze zastanowić i to wszystko zracjonalizować.

- Austriacy i Szwajcarzy podczas organizacji piłkarskich mistrzostw Europy pokazali, jak to się robi: zbudowali duże stadiony, ale po Euro częściowo je rozebrali, bo tak wychodziło z kalkulacji ekonomicznej - przekonuje poseł.

Jego zdaniem, powinniśmy też wrócić na ziemię jeśli chodzi o skalę oczekiwań.

- W pewnym momencie mówiło się tylko o inwestorach, którzy tworzą 500-1000 miejsc pracy. Ale ilu takich jest w skali kraju? Trzeba umieć docenić tego, który stworzy 50 miejsc – mali budują. Poza tym, ci mali nie przenoszą produkcji, jak tylko zmieni się koniunktura - mówi.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA