REKLAMA

Olszowski: Rząd powinien dążyć do zmiany decyzji Rady UE dot. kopalń

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)
  • 23 listopada 2015 12:15
Olszowski: Rząd powinien dążyć do zmiany decyzji Rady UE dot. kopalń - Rozwiązania zawarte w decyzji 787 są adekwatne wyłącznie dla krajów starej Unii Europejskiej - mówi Olszowski (Janusz Olszowski, fot. PTWP/Michał Oleksy)

- Rząd powinien jak najszybciej wystąpić do Komisji Europejskiej o przegląd kontrowersyjnej decyzji w aspekcie wprowadzenia zmian co najmniej w zakresie możliwości finansowania przez państwo procesów naprawczych, inwestycji związanych z dostępem do zasobów oraz wydłużeniem poza 2018 rok terminu likwidacji kopalń finansowej ze środków publicznych - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Na pierwszy plan wybija się konieczność powalczenia przez nowy rząd o zmianę decyzji Rady UE z 2010 roku?

- To prawda. Jedną z najważniejszych spraw, jakie nowy rząd będzie musiał podjąć względem górnictwa, to inicjatywa zmierzająca do zmiany decyzji 787 Rady Unii Europejskiej z 10 grudnia 2010 roku w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla.

Wspomniana decyzja w praktyce uniemożliwia prowadzenie wydobycia po roku 2018 w kopalniach, które mogą być nawet wysokorentowne na skutek restrukturyzacji sfinansowanej ze środków publicznych.

Ponadto nie zezwala na pomoc publiczną dla nierentownych kopalń przeznaczonych do likwidacji w perspektywie dłuższej niż 2018 roku z powodu na przykład konieczności wybrania zasobów do końca czy też względów społecznych.

A kwestia wsparcia inwestycji początkowych?

- W obecnym stanie prawnym Unii Europejskiej niedopuszczalne jest również wsparcie inwestycji początkowych w kopalniach rozwojowych oraz przedsięwzięć związanych z zapewnieniem dostępu do zasobów w sytuacjach, gdy będzie potrzeba okresowego wstrzymania produkcji w niektórych zakładach górniczych.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA