REKLAMA

Opłata recyklingowa: Rząd chce wprowadzić nowy podatek?

 • Autor: PAP/AT
 • 18 września 2017 07:08
Opłata recyklingowa: Rząd chce wprowadzić nowy podatek? "Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakłada wprowadzenie obowiązkowej opłaty za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (fot.fotolia)

Rząd nie planuje przy okazji nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzenia nowego podatku. - Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika w wymogów Unii Europejskiej - podkreśla Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Media alarmują, że rząd szykuje nowy podatek od plastikowych toreb, który dotknie wszystkich Polaków. Tymczasem nowa opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika z wymogów UE i bardzo łatwo można jej uniknąć - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W Polsce zużywa się ok. 300 toreb z tworzywa sztucznego na głowę mieszkańca rocznie. To rekordowo dużo, średnia europejska to ok. 200 sztuk rocznie. "Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle, ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko" - mówi wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

"Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakłada wprowadzenie obowiązkowej opłaty za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego" - przyznaje Małgorzata Czeszejko-Sochacka z zespołu komunikacji medialnej departamentu edukacji i komunikacji Ministerstwa Środowiska.

Jak jednak podkreśla Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy resortu, rząd nie planuje przy okazji nowelizacji tej ustawy wprowadzenie nowego podatku. "Opłata recyklingowa za lekką torbę foliową wynika w wymogów Unii Europejskiej" - tłumaczy Brzózka.

"Opłata (...) nie jest podatkiem, ponieważ nie jest obowiązkową płatnością. Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy zapakować je do torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć" - podkreśla rzecznik resortu środowiska.

Jak już wcześniej pisaliśmy wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Ale są też głosy, że pieniądze z opłaty recyklingowej powinny zostać przeznaczone na selektywną zbiórkę foliowych odpadów z domów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Andżelika Wrzodek 2017-09-18 19:36:46
  Do po po: tak, kochany, posłów to my mamy oj mądrych, a posłanki, u... niektóre to takie mondre, że nie wypowiedzieć, nie żałuj im, a niechta se majom ile chcom
 • Luiza Marchewka 2017-09-18 19:19:00
  Podatków to trzeba jak najwiecej, bo wtedy Rząd ma ta te 500+i w ogóle, na służbe chorych, na emeryta i jakoś też ta Polska wyglada, nie upokarza sie, nikogo o nic nie prosi, tak. Niby głupia reklamówka a z kolan wstajemy.
 • po po 2017-09-18 10:52:35
  Te dranie łupią nas przy każdej okazji! Ja mam placić za torbę po to żeby posłowie mieli kwotę wolną od podatku 30 tysięcy, czyli tyle ile wielu ludzi zarabia przez cały rok! To niech nasze pensje i emerytury będą wypłacane 1:1 w euro!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA