REKLAMA

Opolski PiS: PGE powinno więcej łożyć na miasto

  • Autor: PAP
  • 25 września 2015 17:47
Opolski PiS: PGE powinno więcej łożyć na miasto PGE buduje nowe bloki energetyczne w Opolu (fot. PGE GiEK)

Dawid Jackiewicz, europoseł PiS i związany z tą partią wiceprezydent Opola Janusz Kowalski uważają, że koncern energetyczny PGE powinien zwiększyć zaangażowanie finansowe wspierając miejskie potrzeby. PGE kontruje, informując, że wspiera wiele inicjatyw, także w Opolu.

Na zorganizowanej w piątek w Opolu konferencji prasowej Jackiewicz mówił, że zaangażowanie PGE i Elektrowni Opole w życie Opola, np. w rozwój kultury i sportu czy edukacji, powinno być "zdecydowanie większe". - To, co w tej chwili obserwujemy, jest niewystarczające - uznał.

Zaapelował do władz PGE, aby stworzyły dla Opola program podobny do tego, w ramach którego Orlen na mocy porozumienia z miastem Płock, "przeznacza niemałe środki finansowe na wspieranie kultury, sportu, nauki (...)". Europoseł dodał, że "Opole zasługuje na bardzo podobny program" ze względu na prowadzoną pod miastem rozbudowę Elektrowni Opole.

Przekonywał, że "potrzebne są poważne, realne środki", które pomogą wspierać w Opolu np. ochronę środowiska, hospicja, domy opieki społecznej, domy dziecka czy programy kulturalne. Dodał, że od poniedziałku "rozpocznie starania" o spotkanie z prezesem PGE, aby rozmawiać m.in. o tej sprawie.

Kowalski dodał, że w budżecie PGE od 1 stycznia 2016 r. powinna znaleźć się pozycja pod nazwą "PGE dla Opola", która dotyczyłaby przekazywania przez spółkę pieniędzy na sport, kulturę czy naukę w mieście. Zaapelował też do klubów - hokejowego Orlika Opole i klubu piłkarzy ręcznych Gwardia Opole - aby do 30 września, zgodnie z terminem wskazanym przez PGE, złożyły wnioski o dofinansowanie "jako jasny sygnał, że są zainteresowane wsparciem tej spółki na poziomie ogólnokrajowym".

Współpraca świetna, ale politycy chcą więcej

- Współpraca miasta Opola z PGE jest wręcz doskonała, ale dzisiaj trzeba pójść o krok dalej - mówił Kowalski. Podkreślił, że miasto też wspiera inwestycje, które mają służyć rozbudowywanej Elektrowni Opole. Jako przykład podał przekazanie z budżetu Opola ponad 8 mln zł na budowę obwodnicy Czarnowąs, która ma m.in. pomóc rozwiązać problemy komunikacyjne związane z dojazdem do rozbudowywanej elektrowni.

Rzecznik prasowa spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Iwona Paziak odnosząc się do apelu Jackiewicza i Kowalskiego podkreśliła, że PGE "od wielu lat aktywnie włącza się w sponsoring najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce, uczestnicząc aktywnie m.in. w życiu społeczności lokalnych, na terenie których posiada swoje aktywa wytwórcze". Podała, że PGE sponsoruje drużyny różnych dyscyplin sportowych, np. piłki nożnej (PGE GKS Bełchatów), siatkówki (PGE Skra Bełchatów i PGE Atom Trefl Sopot), koszykówki (PGE Turów Zgorzelec), żużla (PGE Stal Rzeszów) czy piłki ręcznej (PGE Stal Mielec).

Zaznaczyła, że PGE od lat angażuje się również działania na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju; edukacji w obszarze ekologii i ochrony środowiska czy sponsoringu wydarzeń kulturalnych. Podała, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej PGE, w 2015 r. na terenie Opola i Opolszczyzny zrealizuje działania sponsoringowe o wartości 318 tys. zł. - Warto podkreślić także, że wśród projektów zabudżetowanych na ten rok jest m.in. współpraca z KS Gwardią Opole w ramach realizacji projektu "Szkolenie młodzieży w piłce ręcznej" - dodała. Na projekt ten przeznaczono 100 tys. zł.

Z informacji rzeczniczki wynika, że w ramach działalności charytatywnej prowadzonej na terenie Opola i Opolszczyzny Fundacja PGE - Energia z Serca przyznała w tym roku darowizny o wartości 223,5 tys. zł, w tym np. 32 tys. dla Muzeum Diecezjalnego w Opolu na likwidację barier architektonicznych, a 10 tys. zł dla Caritas Diecezji Opolskiej na wyposażenie mieszkań osób w trudnej sytuacji życiowej.

Zdaniem wiceprezydenta Kowalskiego pomoc, o której informuje PGE - np. dla Gwardii Opole - to jednak "kropla w morzu potrzeb". - Chodzi nam o usystematyzowany, jasny, klarowny i wieloletni program - zaznaczył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA