REKLAMA

Osiatyński: nie ma dostatecznego uzasadnienia dla obniżenia ratingu Polski

 • Autor: PAP/AS
 • 16 stycznia 2016 14:06
Osiatyński: nie ma dostatecznego uzasadnienia dla obniżenia ratingu Polski Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" (fot. pixabay.com CC0)

Nie ma dostatecznego uzasadnienia obniżenia ratingu Polski - powiedział prof. Jerzy Osiatyński, komentując piątkową decyzję agencji Standard & Poor's. Budżet na 2016 rok nie zawiera pozycji, które mogą budzić wątpliwości, co do swojej realności - ocenił.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus" - podała agencja w piątkowym komunikacie. Perspektywa ratingu jest negatywna.

"Uważam, że nie ma dostatecznego uzasadnienia dla tego obniżenia. Budżet na 2016 rok nie zawiera takich pozycji, które mogą budzić wątpliwości co do swojej realności, jak na przykład przychody ze zwiększonej ściągalności podatków i podobne. To wszystko zniknęło" - mówił.

 Pytany o komentarz do gwałtownego wzrostu kursu euro (w piątek wieczorem skoczył on do 4,48 zł), Osiatyński powiedział, że osłabienie złotego ma charakter przejściowy. "Wiele wskazuje na to, że złotówka jest o wiele silniejsza nawet w stosunku do tego kursu, jaki był wcześniej, przed tą decyzją Standard & Poors. Patrząc na wskaźniki efektywnego kursu wymiany, widać, że złoty jest niedoszacowany. Jego siła nabywcza jest znacznie większa" - uważa.

"Jeśli chodzi o perspektywę konkurencyjności polskiej gospodarki, nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby ten kurs był tak słaby. Myślę, że to jest przejściowe i że to jest sprawa, jeśli nie dni, to tygodni" - mówił.

Pytany o perspektywę powrotu oceny Polski przez Standard & Poor's do poprzedniego poziomu, ocenił, że bardzo trudno jest przewidzieć, co zrobi agencja. Dodał, że w przeszłości podejmowała ona już "trudne do zrozumienia" decyzje.

"To, co zrobi S&P jest bardzo trudno powiedzieć. S&P ma na swoim sumieniu różne, trudne do zrozumienia decyzje, łącznie z decyzją obniżającą rating Stanów Zjednoczonych. W stosunku do krajów, które mają znacznie większą relację długu zagranicznego i kosztu obsługi do PKB, nie zmienia swoich ocen. Rozumiem role, dla których instytucje ratingowe zostały powołane, ktoś musi patrzeć i oceniać bezpieczeństwo lokat, oszczędności, różnych podmiotów oszczędzających, w tym funduszy emerytalnych, ale moim zdaniem często te instytucje są w konflikcie z interesami tych, którzy je powołali do życia i krajów, które oceniali" - powiedział Osiatyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Podatnik 2016-01-17 22:14:18
  Do frankowiczaojciec: Ma Pan na myśli min Dawida Jackiewicza który chce przy pomocy tych dwóch instytucji odbudować górnictwo? Jeszcze kilka takich złotych myśli a akcje PKO BP i PZU rzeczywiście będą bardzo tanie. Proszę podać dla kogo pracuje (na boku - rzecz jasna) min. Jackiewicz. Tą samą ręke widać w przypadku KGHM.
 • frankowiczaojciec 2016-01-17 15:04:03
  Do frankowiczaojciec: To co napisałem nie dotyczy Pana Profesora Osiatyńskiego a jednego pana, który kręci się, "jakby robaki miał" w jednej partii, która mieni się być nowoczesną.
 • frankowiczaojciec 2016-01-17 14:58:40
  Ten pan, prawie że z torbami puścił BRE Bank, do tego stopnia, że z dwóch spółek córek (e-Bank i MultiBank) trzeba było stworzyć jeden taki twór, który się nazywa mBank. A teraz, ten cwaniaczek, chce utopić PKO BP i PZU aby je przejął obcy - zachodni kapitał w którym, najprawdopodobniej, ma swoje odpowiednie udziały.
 • DOBRA ZMIANA ! 2016-01-17 08:53:12
  WYZYSKIWACZE wszystkich krajów łączcie się - Przychodzi kryska na Matyska.
 • Podatnik 2016-01-16 18:36:20
  A jak Pan tłumaczy najnowsze pomysły wykorzystania PKO BP i PZU do "odbudowy" górnictwa przedstawione bez konsultacji z ich akcjonariuszami. Czy to jest praktyka która buduje zaufanie do naszej ekipy rządowej?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA