REKLAMA

Państwo wyda 30 mld na reprywatyzację

  • Autor: PAP/AT
  • 27 listopada 2017 06:30
Państwo wyda 30 mld na reprywatyzację Gminy będą wpłacać na fundusz reprywatyzacji równowartość połowy rekompensaty, jaką otrzymają dawni właściciele i ich spadkobiercy za nieruchomości, z których samorządy teraz korzystają (fot.shutterstock)

Rząd zmienia projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Państwo planuje przez dziesięć lat wydać 30 mld na reprywatyzację. Dodatkowe pieniądze mają dać samorządy.

Jak dowiaduje się "Rzeczpospolita", Ministerstwo Sprawiedliwości zmieniło własny projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Chce, by państwo w latach 2018-2028 przeznaczyło 30 mld zł na wypłatę rekompensat dawnym właścicielom i ich spadkobiercom, którym na podstawie dekretów po II wojnie światowej odebrano nieruchomości.

Jak podaje gazeta, wypłaty będą w transzach. W przyszłym roku będą to 4 mld zł, w 2019 r. - 6 mld zł, w 2020 r. - 4 mld zł, 2021 r. - 4 mld zł, a w każdym kolejnym roku - po 2 mld zł.

Czytaj też: Reprywatyzacja: Komisja weryfikacyjna sprawdzi każde miasto?

W projekcie pojawił się przepis przewidujący, że gminy będą wpłacać na fundusz reprywatyzacji równowartość połowy rekompensaty, jaką otrzymają dawni właściciele i ich spadkobiercy za nieruchomości, z których samorządy teraz korzystają. Będą się też dzielić dochodami ze sprzedaży nieruchomości, z rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, z czynszu dzierżawnego najmu - pisze "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, w projekcie zmieniono również zasady zwrotu dzieł sztuki. Wnioski będzie się składało do wojewódzkiego konserwatora zabytków, a nie - jak chciało początkowo MS - do wojewody. Projekt przewiduje także termin, od którego liczy się bieg przedawnienia roszczeń z tytułu zwrotu dzieł sztuki. Ma to być 1 stycznia 1990 r. - pisze "Rzeczpospolita"

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA