REKLAMA

Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej zostanie powiększony?

  • Autor: PAP/AT
  • 26 stycznia 2018 10:15
Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej zostanie powiększony? Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy (fot.pixabay.com)

Można rozważyć powiększenie parku narodowego w Puszczy Białowieskiej - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy jest plan powiększenia parku narodowego w puszczy.

"Na razie takiego planu nie ma, ale oczywiście to nie jest wykluczone. W tym momencie kiedy w Puszczy Białowieskiej nie dokonuje się praktycznie żadnych prac urządzeniowych lasu, czy działalności, to można oczywiście rozważyć powiększenie tego parku" - powiedział Kowalczyk.

Szef resortu środowiska zwrócił jednak uwagę, że rozszerzenie parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

"Dla mieszkańców okolic puszczy w ogóle ta decyzja o zaprzestaniu gospodarki leśnej jest trudną decyzją gospodarczą" - podkreślił.

Czytaj też: Minister Środowiska do KE: nie prowadzimy gospodarki leśnej w Puszczy

Dodał, że chodzi m.in. o brak surowca drzewnego dla nich jak i ograniczenia, jeśli chodzi o wejścia do lasu.

"Każde dalsze powiększanie parku byłoby oczywiście trudne. Chociaż można by powiedzieć, że jakimś jedynym atutem byłaby turystyka, ale oprócz tego - to oczywiście - wszystkie działalności gospodarcze musiałyby być ograniczone" - ocenił Kowalczyk.

Dyskusja na temat rozszerzenia parku narodowego w puszczy trwa w Polsce od lat. Zwolennikami tego są organizacje ekologiczne, które chciałyby, aby park objął całą puszczę. Sprzeciwia się temu lokalna społeczność, która twierdzi, że rozszerzenie parku ograniczyłoby możliwość korzystania im z zasobów puszczy.

Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą częścią gospodarują trzy nadleśnictwa - Browsk, Hajnówka i Białowieża.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • juventus 2018-01-26 14:34:24
    Niech ktoś wreszcie wytłumaczy "ekologom", że puszcza to jest normalny kompleks leśny podlegający opiece człowieka i gospodarce w ramach ustawowych zasad gospodarowania w lesie przez Nadleśnictwa. Park Narodowy, to inna para kaloszy. Żaden głupi "ekolog", nie zmieni zasad działania przyrody. Ten co próbował, nazywał się Miczurin, kolega Lenina. Ale nic im z tego nie wyszło. Niech "ekolodzy" przestaną być pseudopolitykami, bo polityka, nie ma żadnego wpływu na przyrodę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA