REKLAMA

Parlament Europejski nie przeanalizuje raportu o wykupowaniu ziemi

  • Autor: Farmer.pl
  • 14 marca 2016 22:45
Parlament Europejski nie przeanalizuje raportu o wykupowaniu ziemi To, że ziemia nie jest wykorzystywana rolniczo jest argumentem na rzecz analizty raportu. (Fot.: Wikimedia, Walter Baxter, CC2.0)

• Parlament Europejski nie zajmie się raportem nt. masowego wykupowania ziemi.
Będzie nowy raport.
• Europoseł Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że będzie nowy raport.

W połowie ubiegłego roku podano, że wyniki badania Transnational Institute z Holandii wskazują, że zjawisko wykupu ziemi ma miejsce w Europie.

– Badanie omawia pewne powody stojące za masowym wykupem gruntów rolnych w UE oraz bada jego wpływ na bezpieczeństwo i niezależność żywnościową w Europie, zatrudnienie na obszarach wiejskich oraz witalność i zrównoważony wpływ na środowisko. Badanie sugeruje również, że masowy wykup gruntów rolnych, szczególnie, jeśli ma on związek z innymi palącymi kwestiami związanymi z gruntami w UE, wymaga reformy zarządzania gruntami w Europie – informowało biuro prasowe posła Czesława Siekierskiego w końcu czerwca 2015 roku.

– Ten raport został przygotowany na nasze zlecenie przez młodych naukowców z Holandii. Jest bardzo wiarygodny, choć nie został przyjęty pozytywnie przez Komisję Europejską. Komisja Europejska dawała pewne swoje kontrargumenty, ale te, a konkretnie zaprezentowane przez DG AGRI, nie przekonały Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego – powiedział Siekierski.

Jego zdaniem to, że ziemia nie jest wykorzystywana rolniczo jest argumentem, ale nie można działać na podstawie doniesień prasowych, medialnych, na podstawie wypowiedzi przedstawicieli organizacji czy związków.

– To musi być cały proces badania i analizy, to musi być potwierdzone. Kiedy zapytałem o źródła informacji dotyczących procesu sprzedaży ziemi w Zachodniopomorskiem, to były odpowiedzi, że to dane podane są za różnymi przedstawicielami nauki, ekspertami – a nie było wskazane źródło wyjaśnił.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA