REKLAMA

Parlament przygotowuje prawo dla samorządów dotyczy regulacji sprzedaży alkoholu

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 30 grudnia 2015 08:24
Parlament przygotowuje prawo dla samorządów dotyczy regulacji sprzedaży alkoholu Poseł PiS twierdzi, że najwcześniej konsultacje w zakresie projektu mogłyby zakończyć się w lutym przyszłego roku (fot. Pixabay.com)

- Tą ustawą niczego nie ograniczamy, a jedynie chcemy samorządom umożliwić wprowadzania ewentualnych ograniczeń, jeśli uznają, że takie są potrzebne – mówi poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, który jest współautorem projektu ustawy, umożliwiającej polskim miastom walkę z rosnącą liczbą sklepów monopolowych.

Z problemem rosnącej liczby sklepów monopolowych Polska boryka się od lat. Już na początku 2014 roku Krzysztof Brzózka z Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych informował, że na jeden punkt sprzedaży alkoholu w Polsce przypada mniej więcej 300 mieszkańców. Jak podkreślał, nasz kraj znajduje w światowej czołówce pod względem dostępności alkoholu.

Ograniczone decyzje

Z problemem rosnącej liczby sklepów monopolowych borykają się przede wszystkim duże miasta i kurorty turystyczne.

Jak mówi Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych z krakowskiego magistratu, jeden sklep z „mocnymi” alkoholami przypada tu średnio na 559 mieszkańców. Kraków, na tyle, ile może, próbuje walczyć z dostępnością alkoholi.  – Rada gminy może określić liczbę sklepów i lokali gastronomicznych ze sprzedażą „mocnych” alkoholi, natomiast liczba sklepów i lokali ze sprzedażą piwa nie jest limitowana – przypomina Tomasz Popiołek.

W 2009 roku zdecydowano o ograniczaniu w Krakowie liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu do 2500. W lipcu 2015 roku postanowiono o zmniejszeniu tej liczby jeszcze o 122, do 2378 punktów.

Czytaj całość na portalsamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA