REKLAMA

Partia Razem: skończmy z optymalizacją podatkową

  • Autor: PAP
  • 30 września 2015 16:38
Partia Razem: skończmy z optymalizacją podatkową Partia Razem chce zmienić prawo podatkowe (fot. facebook.com/partiarazem)

Zablokowanie możliwości optymalizacji podatkowej, to jeden z głównych ekonomicznych postulatów Partii Razem.

Zablokowanie możliwości optymalizacji podatkowej poprzez wydzielenie, a także wprowadzenie zasady "płaci ten, kto zarabia" - zakładają zmiany w przepisach podatkowych, o które postuluje Partia Razem.

Podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Partii Razem apelowali o wprowadzenie zmian w przepisach podatkowych, które uniemożliwiłyby "wielkim polskim firmom" omijanie fiskusa i unikanie płacenia podatków w naszym kraju.

Ekspert podatkowy Partii Razem Jarosław Soja podczas konferencji mechanizm tzw. "manewru na podział z wydzieleniem". - Mechanizm nie jest skomplikowany. Przy pomocy podziału spółek-córek firmy tworzą sztucznie tzw. tarczę podatkową, dzięki której mogą latami obniżać płacony podatek - podkreślił.

- Cała ta operacja jest niestety w Polsce legalna, bo w ustawie o CIT brakuje jednego zdania, prostej i przejrzystej zasady: kto zarabia, ten odprowadza podatek - wskazał Soja.

Przedstawiciele Partii Razem poinformowali, że mają pomysł w jaki sposób zlikwidować w systemie podatkowym tę "dziurę". - Kilka prostych zmian wystarczy, żeby zatrzymać ten proceder. To zadziwiające, że rząd zachowuje się, jakby nie był tego świadomy - ocenił Soja.

Przedstawił też projekt noweli przepisów o CIT, która zakłada zmianę jednego z artykułów. Jak podkreślił spowodowałoby to zablokowanie optymalizacji poprzez wydzielenie. - Proceder sztucznego pompowania straty podatkowej zostanie ukrócony; sprzedaż wehikułu optymalizacyjnego, czyli pustej spółki-wydmuszki będzie wiązał się z realną, a nie sztucznie zawyżoną wyceną straty podatkowej - poinformował.

Płacić ma ten, kto zarabia

To nie jedyna jednak zmiana którą postuluje Partia Razem. Jej przedstawiciele chcą bowiem, by do polskiego prawa podatkowego wprowadzić klauzulę "beneficial owner", czyli zasady, że "płaci ten, kto zarabia".

- Na manewrach podatkowych korporacji Polska traci olbrzymie pieniądze. W ostatnich dniach media doniosły o raportach, które szacują dziurę w CIT od 10 do nawet 46 mld zł. To trzydzieści razy więcej, niż wydajemy w całym kraju na przedszkola - wyliczał Maciej Konieczny z Partii Razem.

- To właśnie te pieniądze, których brakuje później na szkoły, porządną opiekę lekarską czy budownictwo komunalne - dodał.

Partia Razem, która przyjęła deklarację programową 17 maja 2015 r., przedstawia się na swoim fanpage'u jako "alternatywa dla elit", która chce "być partią pracowników, lokatorów, ludzi wypchniętych na fikcyjne samozatrudnienie i umowy śmieciowe". - Chcemy prawdziwej, żywej demokracji, będziemy walczyć przeciwko skostniałym układom i przywilejom władzy - czytamy na Facebook'u. Partia jest reprezentowana przez Zarząd Krajowy oraz Radę Krajową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA