REKLAMA

Paweł Sałek: na COP24 w Katowicach będzie mowa m.in. o pochłanianiu CO2

  • Autor: PAP/rs
  • 26 października 2017 16:07
Paweł Sałek: na COP24 w Katowicach będzie mowa m.in. o pochłanianiu CO2 Na COP24 w Katowicach będziemy mówić m.in. o pochłanianiu CO2. (Fot. Shutterstock.com)

Na COP24 w Katowicach będziemy mówić m.in. o pochłanianiu CO2 - zapowiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. Zaprezentował też logo przyszłorocznego COP24.

• Nam czasami zarzuca się, że jesteśmy krajem, który dużo emituje gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, ale prawda jest taka, że nie jesteśmy wcale największym emitentem w Europie, biorąc także pod uwagę naszą węglową gospodarkę - mówił Paweł Sałek.

• Zarówno w Bonn, jak i Katowicach chcemy mówić o neutralności klimatycznej dlatego, że porozumienie paryskie nie mówi o tzw. dekarbonizacji - dodał Sałek.

• Będziemy chcieli mówić o sprawie pochłaniania dwutlenku węgla, jako najlepszego i najtańszego sposobu związanego z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym - powiedział Paweł Sałek.

Sałek mówił w czwartek o nadchodzącym szczycie klimatycznym ONZ - COP23, który odbędzie się w dniach 6-17 listopada 2017 r. w Bonn. Zapowiedział, że Polskę będzie reprezentował tam minister środowiska Jan Szyszko, ale w skład polskiej delegacji będą wchodzić też przedstawiciele sektora przemysłowego, związków zawodowych, organizacji ekologicznych. Dodał, że będą też przedstawiciele Katowic i regionu śląskiego, bowiem w przyszłym roku COP24 będzie organizowany w Katowicach. Zaprezentował przy tym logo imprezy.

Wiceminister poinformował, że w Bonn Polska pokaże kilka prezentacji m.in. dotyczących bezodpadowej gospodarki węglowej, modelu finansowania ochrony środowiska, czystej produkcji, wszystkich elementów związanych z biowęglem, pochłanianiem itp.

- Będziemy pokazywać polskie dokonania w tym zakresie. My podkreślamy cały czas, że najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem związanym z realną i uczciwą ochroną środowiska i rozwojem bioróżnorodności jest pochłanianie - powiedział.

Dodał, że konferencja w Bonn będzie dotyczyła także spotkania w Katowicach. - Zarówno w Bonn, jak i Katowicach chcemy mówić o neutralności klimatycznej dlatego, że porozumienie paryskie nie mówi o tzw. dekarbonizacji. Będziemy chcieli mówić o sprawie pochłaniania dwutlenku węgla, jako najlepszego i najtańszego sposobu związanego z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Dla nas, z punktu widzenia procesu negocjacyjnego, bardzo ważna jest konferencja w Bonn, ponieważ będzie przygotowywać poniekąd w różnych obszarach także naszą konferencję w Katowicach - podkreślił.

- Mam nadzieję, że zarówno w Katowicach, jak i w Bonn zrealizujemy założone cele, które mamy i które są dla nas, dla kraju bardzo istotne - podkreślił. Dodał, że przyszły rok będzie wyjątkowy dla Polski, wskazując na 100-lecie niepodległości, na nasze uczestnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz na organizację największej imprezy międzynarodowej odbywającej się na poziomie globalnym, czyli właśnie COP24 w Katowicach.

Podkreślił, że Polak - minister Szyszko - będzie po raz czwarty prezydentem konwencji klimatycznej. - Zostało to już zatwierdzone, przez grupę regionalną wschodnioeuropejską (...) pan minister będzie przewodniczył tym obradom, będzie prowadził konsultacje. Polska będzie organizować szczyt po raz trzeci - dodał. Jego zdaniem, organizacja konferencji w Katowicach i kolejna prezydencja Polaka pokazuje nasz wkład w ochronę klimatu.

- Nam czasami zarzuca się, że jesteśmy krajem, który dużo emituje gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, ale prawda jest taka, że nie jesteśmy wcale największym emitentem w Europie, biorąc także pod uwagę naszą węglową gospodarkę - podkreślił.

Zgodnie z komunikatem MOS tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ - COP23 odbędzie się w Bonn w dniach 6-17 listopada 2017 r. Prezydencję nad 23. sesją konferencji ONZ sprawuje Fidżi. - Celem szczytu będzie osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego, które mają być przyjęte podczas COP24 w 2018 r. w Katowicach - napisano w komunikacie.

Porozumienie paryskie zostało przyjęte podczas COP21 w grudniu 2015 r. w Paryżu, a następnie podpisane w kwietniu 2016 r. przez 195 państw-Stron Konwencji klimatycznej i Unię Europejską. Jak podano, w imieniu polskiego rządu treść nowej umowy klimatycznej negocjowała delegacja pod przewodnictwem ministra Szyszko.

- Polska wywarła duży wpływ na kształt nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Jest ono ambitne, sprawiedliwe oraz uwzględnia najważniejsze interesy Polski - zaznacza cytowany w komunikacie Szyszko.

Według niego porozumienie, uwzględniając postulaty delegacji polskiego rządu, "nie oznacza eliminacji paliw kopalnych, ale rozwój nowych, niskoemisyjnych technologii oraz wzmocnienie potencjału w zakresie pochłaniania emisji dwutlenku węgla m.in. poprzez liczne w Polsce lasy".

- Porozumienie obejmuje wszystkie państwa, w tym najważniejsze światowe gospodarki, m.in. Chiny. Zapewni to ochronę polskiej gospodarki przed utratą konkurencyjności na światowym rynku.

Porozumienie nie rodzi dla Polski zobowiązań finansowych związanych z pomaganiem innym krajom w walce ze zmianami klimatu. Nasza działalność w tym zakresie będzie dobrowolna - napisano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • nie ma czym się chwalić 2017-10-26 18:24:25
    Mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w europie a Szyszko będzie się chwalił naszym brudnym węglem i swoimi pseudoteoriami o leśnych gospodarstwach węglowych które są bardzo mało skuteczne przy pochłanianiu CO2 i dlatego nauka poza Polską tego nie potwierdza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA