REKLAMA

Pekao jednak na sprzedaż? Kupić ma je PZU

  • Autor: GP
  • 29 sierpnia 2016 11:53
Pekao jednak na sprzedaż? Kupić ma je PZU Pekao od 1999 roku jest kontrolowany przez włoskie UniCredit. Na zdjęciu oddział banku w Katowicach. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• Jeszcze w tym miesiącu PZU ma kupić od włoskiego UniCredit bank Pekao - donosi "Financial Times".
• Jeszcze niedawno pogłoski o takiej transakcji negował Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i wicepremier.
• Włosi mają chcieć sprzedać Pekao, bo potrzebują kapitału na nową strategię.

"Financial Times" (FT) w artykule poświęconym sytuacji sektora finansowego w Polsce przewiduje, że jeszcze w sierpniu dojdzie do transakcji między PZU a włoskim UniCredit. W materiale publikowanym na początku tygodnia (29 sierpnia) pada zapewnienie, że z trzech anonimowych źródeł udało się potwierdzić wolę zawarcia kluczowego porozumienia.

FT pisze, że prezes PZU Michał Krupiński i szefowie UniCredit spotkali się w zeszłym tygodniu w Mediolanie, żeby przedyskutować kwestię odkupienia przez polskiego ubezpieczyciela akcji Pekao. UniCredit jest kluczowym akcjonariuszem Pekao - posiada 40,1 proc. akcji banku.

Jeszcze w zeszłym tygodniu takiemu rozwojowi wypadków stanowczo zaprzeczał wicepremier i minister rozwoju w rządzie PiS, Mateusz Morawiecki.

- PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) nie prowadzą negocjacji w sprawie nabycia akcji banku (Pekao - przyp.red.) od UniCredit - zapewniał jeszcze w środę (24 sierpnia) Morawiecki.

"Rzeczpospolita" przewiduje, że UniCredit, a dokładniej nowy prezes włoskiego giganta finansowego Jean-Pierre Mustier chce dokończyć transakcję z PZU przed zaplanowaną na listopad publikacją nowej strategii UniCredit. Z punktu widzenia włoskiego przedsiębiorstwa, kluczowe są tu potrzeby kapitałowe włoskiego banku. Ocenia się, i to przytacza także FT, że UniCredit potrzebuje 9 mld euro na swoje nowe pomysły.

Sprzedaż akcji Pekao może być częścią pozyskania tych funduszy. Dla Polski natomiast odzyskanie Pekao może być ważnym krokiem repolonizacji polskiego sektora finansowego.

Pekao został założony w 1929 roku jako państwowy bank komercyjny. Od 1998 jest spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie. UniCredit weszło w posiadanie pakietu akcji Pekao w 1999 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA