REKLAMA

Petru krytykuje PiS za plany gospodarcze, PO za pomysł gabinetu cieni

  • Autor: GP/PAP
  • 17 listopada 2016 09:45
Petru krytykuje PiS za plany gospodarcze, PO za pomysł gabinetu cieni Ryszard Petru ma w sejmie kolejną szablę, do klubu partii dołączył poseł PO. Na zdjeciu lider Nowoczesnej z nowym klubowym kolegą. (fot.:twitter.com/RyszardPetru)

• Ryszard Petru proponuje PiS, by zainteresowało się propozycjami gospodarczymi Nowoczesnej, w tym ustawą o zrównoważonym budżecie.
• Petru ocenił wręcz, że Jarosław Kaczyński nie rozumie gospodarki, o której się wypowiada.
• Zapytany o gabinet cieni PO, który partia zaprezentuje w czwartek (17 listopada) polityk negatywnie ocenił takie próby pozycjonowania się partii wobec rządu.

Ryszard Petru zaatakował działanie PiS, Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. W wywiadzie radiowym nie ominął też Platformy Obywatelskiej (PO).

- Zgłosiliśmy 26 projektów ustaw, a większość PiS odrzuca - zaczynał ocenę pracy w Sejmie PiS Petru. Te niepoddane pod głosowanie czekają u laski marszałkowskiej. Polityk mówił te słowa w Programie Trzecim Polskiego Radia, w czwartek (17 listopada).

Nowoczesna zgłosiła m.in. Ustawę o gospodarce i ustawę o zrównoważonym budżecie. Pytany przypominał, że to drugie rozwiązanie (ustawa o budżecie) miało uchronić kraj przed scenariuszem greckim tj. nadmiernym zadłużeniem.

- Apeluję o pochylenie się nad tymi propozycjami - mówił na falach rozgłośni Petru do Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. Po czym odniósł się do słów lidera PiS z środy (16 listopada). Kaczyński posądził część polskich przedsiębiorców o powiązania z opozycją i działanie na szkodę polskiego rozwoju gospodarczego.

Mateusz Morawiecki, inaczej niż Ryszard Petru, bardzo optymistycznie widzi rozwój polskiej gospodarki, źródło: Ministerstwo Rozwoju/twitter.com

- Nie chcą podejmować różnego rodzaju zyskownych przedsięwzięć gospodarczych, bo uważają, że lepiej zaczekać, aż wrócą dawne czasy - mówił Kaczyński na antenie TVP.

- Kaczyński nie rozumie jak działa gospodarka - skwitował te rewelacje polityka rządzącej formacji Petru. - Polak jest racjonalnym przedsiębiorcą. Jeśli widzi możliwość zysku to zainwestuje.

Po tych słowach Petru przypomniał, nadmiernie optymistycznemu ministrowi rozwoju Morawieckiemu, że tempo rozwoju kraju spada. - Jeśli to się utrzyma to w roku wyborczym będziemy mieli recesję. Nie wolno nie zauważać takich faktów - konkludował.

Gabinet cieni PO i Grzegorza Schetyny

Ponieważ w czwartek PO przygotowuje się do zaprezentowania gabinetu cieni, zapytano Petru o takie posunięcie polityczne.

- Gabinety cieni w Polsce nie mają tradycji - nawiązał do tego rozwiązania Petru. Gabinety cieni to pomysł brytyjski, który w kontynentalnej europie się generalnie nie sprawdza. Polega na przedstawieniu grupy polityków, w której każdy minister rządu ma odpowiednika w opozycji. Ów odpowiednik recenzuje, na bieżąco, prace odpowiadającego mu ministra. Stąd określenie cień.

Petru nie planuje takiego rozwiązania. -  My zaoferowaliśmy Polakom program. Są eksperci posłowie i nie tylko, którzy pokazują nasze propozycje.

Jednocyfrowe bezrobocie

W rozmowie pojawiła się też ocena spadającego bezrobocia nad Wisłą.

Z danych MRPiPS wynika, że w Polsce stopa bezrobocia wynosi 8,2 proc. Pierwotnie resort podawał, że we wrześniu bezrobocie wyniosło 8,4 proc., potem jednak, opierając się na danych GUS, skorygowano ten wskaźnik do 8,3 proc. W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.).

W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2015 - wrzesień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 22,5 tys. osób. (o 1,5 proc.).

Petru, choć zdaje sobie sprawę z dobrego wydźwięku tej informacji, nie widzi tego tak dobrze jak strona rządowa.

- Bezrobocie będzie większe - powiedział polityk opozycji. Obwinił za to program 500 plus. W optyce lidera Nowoczesnej część osób nie rejestruje się jako bezrobotni, bo budżet ich rodzin zasila pomoc państwa wypłacana na dzieci. - Perspektywy są ciemne - podsumował polityk ekonomista.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA