REKLAMA

Petru krytykuje PiS za plany gospodarcze, PO za pomysł gabinetu cieni

 • Autor: GP/PAP
 • 17 listopada 2016 09:45
Petru krytykuje PiS za plany gospodarcze, PO za pomysł gabinetu cieni Ryszard Petru ma w sejmie kolejną szablę, do klubu partii dołączył poseł PO. Na zdjeciu lider Nowoczesnej z nowym klubowym kolegą. (fot.:twitter.com/RyszardPetru)

• Ryszard Petru proponuje PiS, by zainteresowało się propozycjami gospodarczymi Nowoczesnej, w tym ustawą o zrównoważonym budżecie.
• Petru ocenił wręcz, że Jarosław Kaczyński nie rozumie gospodarki, o której się wypowiada.
• Zapytany o gabinet cieni PO, który partia zaprezentuje w czwartek (17 listopada) polityk negatywnie ocenił takie próby pozycjonowania się partii wobec rządu.

Ryszard Petru zaatakował działanie PiS, Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. W wywiadzie radiowym nie ominął też Platformy Obywatelskiej (PO).

- Zgłosiliśmy 26 projektów ustaw, a większość PiS odrzuca - zaczynał ocenę pracy w Sejmie PiS Petru. Te niepoddane pod głosowanie czekają u laski marszałkowskiej. Polityk mówił te słowa w Programie Trzecim Polskiego Radia, w czwartek (17 listopada).

Nowoczesna zgłosiła m.in. Ustawę o gospodarce i ustawę o zrównoważonym budżecie. Pytany przypominał, że to drugie rozwiązanie (ustawa o budżecie) miało uchronić kraj przed scenariuszem greckim tj. nadmiernym zadłużeniem.

- Apeluję o pochylenie się nad tymi propozycjami - mówił na falach rozgłośni Petru do Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego. Po czym odniósł się do słów lidera PiS z środy (16 listopada). Kaczyński posądził część polskich przedsiębiorców o powiązania z opozycją i działanie na szkodę polskiego rozwoju gospodarczego.

Mateusz Morawiecki, inaczej niż Ryszard Petru, bardzo optymistycznie widzi rozwój polskiej gospodarki, źródło: Ministerstwo Rozwoju/twitter.com

- Nie chcą podejmować różnego rodzaju zyskownych przedsięwzięć gospodarczych, bo uważają, że lepiej zaczekać, aż wrócą dawne czasy - mówił Kaczyński na antenie TVP.

- Kaczyński nie rozumie jak działa gospodarka - skwitował te rewelacje polityka rządzącej formacji Petru. - Polak jest racjonalnym przedsiębiorcą. Jeśli widzi możliwość zysku to zainwestuje.

Po tych słowach Petru przypomniał, nadmiernie optymistycznemu ministrowi rozwoju Morawieckiemu, że tempo rozwoju kraju spada. - Jeśli to się utrzyma to w roku wyborczym będziemy mieli recesję. Nie wolno nie zauważać takich faktów - konkludował.

Gabinet cieni PO i Grzegorza Schetyny

Ponieważ w czwartek PO przygotowuje się do zaprezentowania gabinetu cieni, zapytano Petru o takie posunięcie polityczne.

- Gabinety cieni w Polsce nie mają tradycji - nawiązał do tego rozwiązania Petru. Gabinety cieni to pomysł brytyjski, który w kontynentalnej europie się generalnie nie sprawdza. Polega na przedstawieniu grupy polityków, w której każdy minister rządu ma odpowiednika w opozycji. Ów odpowiednik recenzuje, na bieżąco, prace odpowiadającego mu ministra. Stąd określenie cień.

Petru nie planuje takiego rozwiązania. -  My zaoferowaliśmy Polakom program. Są eksperci posłowie i nie tylko, którzy pokazują nasze propozycje.

Jednocyfrowe bezrobocie

W rozmowie pojawiła się też ocena spadającego bezrobocia nad Wisłą.

Z danych MRPiPS wynika, że w Polsce stopa bezrobocia wynosi 8,2 proc. Pierwotnie resort podawał, że we wrześniu bezrobocie wyniosło 8,4 proc., potem jednak, opierając się na danych GUS, skorygowano ten wskaźnik do 8,3 proc. W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.).

W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2015 - wrzesień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 22,5 tys. osób. (o 1,5 proc.).

Petru, choć zdaje sobie sprawę z dobrego wydźwięku tej informacji, nie widzi tego tak dobrze jak strona rządowa.

- Bezrobocie będzie większe - powiedział polityk opozycji. Obwinił za to program 500 plus. W optyce lidera Nowoczesnej część osób nie rejestruje się jako bezrobotni, bo budżet ich rodzin zasila pomoc państwa wypłacana na dzieci. - Perspektywy są ciemne - podsumował polityk ekonomista.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA