REKLAMA

Petru oskarżył PiS o hamowanie wzrostu gospodarczego Polski i złą nowelę in-house

 • Autor: PAP/GP
 • 13 maja 2016 13:22
Petru oskarżył PiS o hamowanie wzrostu gospodarczego Polski i złą nowelę in-house Lider Nowoczesnej na tle loga partii. (fot.:twitter.com/_Nowoczesna)

Wolniejszy niż zakładano wzrost dynamiki polskiej gospodarki w pierwszym kwartale bieżącego roku to skutek tego, co wyrabia PiS - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. W jego ocenie konsekwencją tej polityki będzie też ścięcie ratingu Polski.

Jak mówił Petru podczas briefingu w Sejmie w piątek, pojawiła się cała seria złych informacji płynących z polskiej gospodarki.

- Rano dowiedzieliśmy się, że dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce istotnie siadła - wskazał.

Zgodnie z opublikowanymi w piątek rano szybkim szacunkiem GUS PKB Polski liczony w cenach stałych roku poprzedniego wzrósł realnie w pierwszym kwartale br. o 3,0 proc. Konsensus rynkowy zakładał tymczasem, że dynamika sięgnie 3,5 proc.

- Oczywiście, to nie jest zły wynik, jak na Europę, ale jest znacznie niższy niż oczekiwania - dodał szef Nowoczesnej.

Jego zdaniem przyczyną spadku dynamiki PKB było to, że Polacy i przedsiębiorcy mniej inwestują.

- To nie jest skutkiem słabej sytuacji gospodarki, tylko tego, co się dzieje w prawie, w Sejmie, niestety tego, co wyrabia PiS - ocenił.

Czytaj: Wywiad z generałem o polskiej armii

Szef Nowoczesnej zwrócił uwagę, że kolejną złą informacją dla krajowej gospodarki jest uchwalona w piątek przez Sejm tzw. mała nowela Prawa zamówień publicznych, która daje możliwość zlecania "spółkom-córkom" zadań bez przetargów (tzw. in-house).

- Ta ustawa de facto zabija polską małą i średnią przedsiębiorczość. To jest skandaliczne - mówił Petru odnosząc się do uchwalonej noweli.

W jego ocenie wprowadzenie nowych przepisów spowoduje, że wiele firm padnie lub zupełnie zniknie z rynku. Dodał, że konsekwencją noweli może być również wzrost cen niektórych usług.

Trzecim złym sygnałem dla Polski - jak mówił lider Nowoczesnej - będzie prawdopodobnie wieczorny komunikat agencji ratingowej Moody's ws. oceny wiarygodności polskiej gospodarki.

- Nie wiem, co będzie, ale mam złe przeczucia, bo to, co się dzieje w ostatnich miesiącach w Polsce, raczej powoduje, że inwestorzy boją się Polski niż są skłonni w Polsce inwestować - stwierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • widzę i słyszę 2016-05-14 17:08:24
  Do martin: ...ocenił nierób spod budki z piwem. Wziął 500+ i już panisko. Znamienne w tym kraju.
 • martin 2016-05-14 13:25:04
  Petru się tak zna na ekonomii jak na historii i religii a niech da już spokój i nie bełkocze i judzi do awantur . To ""dzięki ""takim doradcom ekonomicznym Polska jest zadłużona na bilion złotych .
 • Marta 2016-05-14 12:32:30
  Gdzie niektórym faktycznie przydał by się LEKARZ-PSYCHIATRA !!! A czy TOBIE petruSS POMOŻE!???. Jak dla CIEBIE tylko KASA się LICZY !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA