REKLAMA

Petru: PO w butach PiS-u

  • Autor: WGK
  • 18 września 2015 17:37
Petru: PO w butach PiS-u Ryszard Petru chce przywrócić pomysły min. Wilczka

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, w wywiadzie dla Michała Żuławińskiego z Bankiera.pl, stwierdził, że PO wchodzi w buty PiS, a programy gospodarcze obu partii są coraz bardziej podobne.

W rozmowie polityk mówi m.in.o liberalizacji, repolonizacji i prywatyzacji. Działania partii uzależnia od tego czy będzie w opozycji czy w koalicji i nie wyklucza współpracy z żadną z dominujących partii.

Nie ukrywa, że chciałby przywrócić zasadę przyświecającą tzw. ustawie Wilczka, czyli "co nie jest zabronione, jest dozwolone". Uważa, że ustawę wzorowaną na regulacjach wprowadzonych przez ministra Mieczysława Wilczka w 1988 r. należałoby wprowadzić jak najszybciej z założeniem 2-3 miesięcy vacatio legis.

petru po buty pis.jpg

Przekonuje, że ustawa byłaby podobna do oryginalnej z dokładnością do ograniczeń narzuconych przez Unię Europejską.

Ryszard Petru twierdzi też, że należy sprywatyzować kopalnie i takie firmy jak PLL LOT czy Poczta Polska, jednak Lasy Państwowe powinny pozostać państwowe.

Jeśli chodzi o tzw. repolonizację banków, ograniczył się do stwierdzenia, że to dobrze gdy banki są polskie, gorzej jeśli są państwowe. A przede wszystkim muszą być konkurencyjne.

Podkreślił, że zadaniem NBP jest przede wszystkim pilnowanie stabilności finansowej i na tek działalności powinien się skupiać. Nie jest zadaniem NBP np. wspieranie małych i średnich przedsiębiorców.

Lider Nowoczesnej jest też zwolennikiem dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych takich jak III filar. Jednocześnie uważa, że - co do zasady - słuszny jest pomysł wprowadzenia tzw. emerytury obywatelskiej, minimalnego świadczenia wypłacanego każdemu emerytowi.

Petru zaznaczył też, że powinno się zlikwidować specjalne strefy ekonomiczne, stawiające w uprzywilejowanej pozycji kapitał zagraniczny, jednak likwidacja może nastąpić tylko wtedy, kiedy uczynią to także inne państwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polaczek 2015-09-18 19:39:54
    Pan petru pyta skad pis Wezmie pieniadze na realizacje swich obietnic ? pytanie to jest jak najbardziej zasadne w sytuacji kiedy Rynki finansowe w odwecie za to ze POLACY WYBRALI PARTIE KACZYNSKIEGO sie za na wezmą , i dług polski poszybuje o 300 procent wystarczy tylko po manipulować troche złotówka to nic trudnego dla takich swiatowych graczy jak Goldman czy inni mozna nałozyc procedure nadmiernego deficytu juz samo nie przyjęcie Emigrantów moze skutkowac bardzo powaznymi karami dla polski z Unii EuropejskiejREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA