REKLAMA

Petru: spór między PiS a PO nadaje się do muzeum

 • Autor: PAP / gdyj/ je/
 • 18 października 2015 15:47
Petru: spór między PiS a PO nadaje się do muzeum Wystąpienie Ryszarda Petru (fot. screen Youtube)

Nie dajmy sobie wmówić, że mamy tylko wybór między PiS-em, a anty-PiS-em. Wybór miedzy PiS a PO to żaden wybór. Ich spór nadaje się do muzeum. Możliwy jest wybór nowoczesności - przekonywał w niedzielę lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

O programie i zbliżających się wyborach parlamentarnych Petru mówił w niedzielę w Warszawie podczas wykładu pt. "Nowoczesna wizja Polski. Wielka gra o najwyższą stawkę. Czy Polska może wybić się na nowoczesność?".

"Nie dajmy sobie wmówić, że mamy tylko wybór między PiS-em, a anty-PiS-em. To nie jest prawdziwy wybór. Możliwy jest wybór nowoczesności. To jest wybór z zupełnie innej opowieści niż ta, która jest nam podawana przez ostatnie 10 lat, czyli sporu między Platformą a PiS-em. Ten spór nadaje się do muzeum" - powiedział Petru.

Zaproponował odbiurokratyzowanie gospodarki, przywrócenie prostych zasad wolności gospodarczej, uproszczenie systemu podatkowego, sprywatyzowanie i naprawa górnictwa, zniesienie przywilejów emerytalnych górników i rolników. Petru mówił także o konieczności usprawnienia wymiaru sprawiedliwości tak, aby sądowe procesy gospodarcze toczyły się szybko.

Kolejne propozycje Nowoczesnej to przywrócenie szkolnictwa zawodowego oraz Reforma Karty Nauczyciela dająca możliwość zwolnienia "złych nauczycieli i podwyżki dla dobrych nauczycieli". "Musi być doceniona rola edukacji. Ona zadecyduje o tym, że będziemy mieli nowoczesne społeczeństwo" - powiedział Petru.

Jak podkreślił, niezbędna jest reforma ochrony zdrowia, w tym podział Narodowego Funduszu Zdrowia na konkurujące ze sobą fundusze oraz wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych. "To jakość zdrowia ma wpływ na nasze życie i na całą gospodarkę" - powiedział Petru.

"Potrzebna jest głęboka zmiana sposobu myślenia o pomocy społecznej. Pomoc społeczna musi być przeznaczona wyłącznie dla tych, którzy jej potrzebują. Nie może być rozdawana dla wszystkich" - powiedział lider Nowoczesnej.

Mówił także o dialogu, wolności i różnorodności. "Możemy się różnić co do wizji. Różnorodność jest wartością dlatego, że pozwala znaleźć najlepsze rozwiązania. Każdy się może mylić, ale rozmawiajmy ze sobą i spierajmy się na argumenty. Cele można osiągnąć różnymi metodami i warto o tym dyskutować" - przekonywał Petru.

"Za tydzień wybierzemy pomiędzy światem, w którym z jednej strony mamy wolność i otwartość, a z drugiej strony mamy lęk, podejrzliwość, spisek" - dodał.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • ryś 2015-10-19 21:00:56
  Cała prawda o www 3x16.info Ryszarda Petru, ciekawe #wybory2015
 • friedhof 2015-10-19 10:54:16
  Petru nie ma racji. PiS i PO powinny wylądować NIE w muzeum postkomunizmu, lecz na cmentarzu straconego czasu i nadziei Polaków.
 • tyszczuk.pl 2015-10-18 18:51:19
  Petru nastawiony jest na destabilizację Sejmu, jest jak hiena - ta alegoria dobrze opisuje działanie Nowoczesnej, co widać choćby po tym wpisie, ich celem jest dobicie PO, będą tak długo kąsać, aby na koniec wyszarpać jak najwięcej. Dlatego wszystkich obraża i walczy z każdym ugrupowaniem kilka dni temu czarnym pijarem zaatakował Kukiza i Korwina wczoraj "kruszył" koalicję PO-PSL dziś ponownie wali w PO i PiS. Z początku lansował się jako ugrupowanie dialogu, ale teraz widać, że to bezwzględny polityk - chęć dyskusji o Polsce to pozór. W Sejmie nie zwiąże się z PiS, ale też nie będzie pomagał PO, jak tylko będzie okazja podstawi im nogę. Może się mylę, ale boję się Petru, widać, że zgarnął ludzi Komorowskiego, dużo ludzi związanych z mediami. Różne środowiska do tej pory związane z PO zaczynają go pompować. Chodzi o to, że PO jest na "równi pochyłej". W PO, nie ma młodych ludzi - tam jest podstarzała już Unia Wolności. Z tego powodu powstała Nowoczesna. Współpraca Kukiz'15 jest mało realna, nie dlatego, że Kukiz'15 ją odrzuca, ale dlatego, że gdyby Nowoczesna podjęła dialog z Kukiz'15 pokazałaby, że Kukiz'15 jest liczącą się alternatywą dla PiSu, a ta alternatywą ma być Nowoczesna, czego dowodzi także to wystąpienie. Dlatego celem Nowoczesnej będzie osłabianie PO i destabilizacja nowego Sejmu, zwłaszcza jeśli PiS nie zdobędzie większości parlamentarnej, jeśli wejdzie do sejmu, będą dążyć do przyspieszonych wyborów, licząc, że przejmą elektorat PO i części centroprawicy - czyli wyborców Kukiz'15. Nowoczesna to dobrze zaplanowana akcja przejęcia władzy - i dlatego boję się Nowoczesnej. Chodzi wyłącznie o utrzymanie dotychczasowego kursu rozwoju kraju opartego na coraz głębszej integrację z UE - na warunkach i wizji niemieckiej. pamiętacie Państwo, co się stało, gdy lewica zaczęła spekulować , czyje interesy reprezentuje Petru? Mówi jednym językiem z Lisem.
 • uu 2015-10-18 17:13:07
  Petru, a ty nadajesz się do wystrzelenia w kosmos, tam uprawiaj swoją pseudopolitykę, żebyś 3 % nie przekroczył i zapłacił ze swoich za kampanię.
 • Van den Siur 2015-10-18 16:37:59
  Petru, wypluj kluski! Jak tam twój mistrz, guru, nauczyciel i promotor balcerowicz ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA