REKLAMA

Pieniądze na drogi: Powstanie fundusz na rozwój dróg gminnych i powiatowych. PiS składa projekt

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lipca 2017 12:15
Pieniądze na drogi: Powstanie fundusz na rozwój dróg gminnych i powiatowych. PiS składa projekt Samorządy dostaną pieniądze na drogi (fot.pixabay.com)

PiS składa poselski projekt ustawy o funduszu dróg samorządowych - oświadczył poseł Zbigniew Dolata (PiS) na konferencji w Sejmie.

• PiS zapowiedziało złożenie w Sejmie poselskiego projektu ustawy, zakładającego utworzenie funduszu, przeznaczonego na rozwój dróg gminnych i powiatowych.

• Środki na ich budowę pochodziłyby z nowego podatku drogowego, który byłby wliczony w cenę paliwa.

• Dolata zaznaczył, że projekt ustawy daje możliwość prowadzenia inwestycji drogowych przez wiele lat.

"Mam przyjemność poinformować, że składamy poselski projekt ustawy o funduszu dróg samorządowych" - oświadczył poseł Zbigniew Dolata (PiS) na konferencji w Sejmie.

Jego zdaniem, drogi samorządowe, są "mocno niedoinwestowane". "Bardzo sprawnie rozwija się w Polsce sieć autostrad i dróg ekspresowych, ale znacznie gorzej jest z drogami samorządowymi" - ocenił. Jak mówił, powstanie projektu ustawy to między innymi efekt starań samorządowców, którzy "domagali się jakiegoś mechanizmu, który powodowałby polepszenie jakości dróg". "Na drogach gminnych i powiatowych rocznie dochodzi do blisko połowy wszystkich wypadków (...) Stąd właśnie ten projekt ustawy" - podkreślił.

Bogdan Rzońca (PiS) mówił, że środki w nowym funduszu pochodziłyby z "nowej daniny, w postaci opłaty drogowej", która byłaby wliczona w cenę paliwa. Dodał, że jest to projekt poselski, a nie rządowy, bo "projekt poselski jest szybszy". "Chcielibyśmy bardzo szybko przez komisję sejmową i przez Sejm przeprowadzić ten projekt ustawy, tak żeby można było jeszcze w tym roku stworzyć ten fundusz i przesłać te pieniądze, które będą w tym funduszu do samorządów, żeby stan infrastruktury się poprawiał" - powiedział poseł.

Dodał, że projekt ustawy daje możliwość prowadzenia "inwestycji drogowych przez wiele lat". Jego zdaniem zapis taki pozwoli uniknąć sytuacji, w której w przypadku niewykorzystania przyznanych środków w określonym czasie, samorządy tracą dotację.

Pytany, czy posłowie mają zgodę rządu na taki projekt, zaprzeczył. "Takich zgód na razie nie mamy" - odparł. Zapewnił, że w trakcie debaty nad projektem "odbędą się konsultacje z Ministerstwem Finansów".

Rafał Weber (PiS) zaznaczył, że w projekcie ustawy będzie też zapis o "specjalnej preferencji dla uboższych gmin i powiatów". "Tam gdzie dochód na jednego mieszkańca gminy czy powiatu nie będzie przekraczał 50 proc. średniej krajowej, te samorządy będą mogły liczyć na preferencje w wysokości 80 proc. dotacji na remont bądź budowę dróg gminnych lub powiatowych. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom samorządów, które od lat podkreślały, że muszą wyrównać swoje szanse gospodarcze i równać do tych regionów, które są lepiej rozwinięte" - mówił.

Podkreślał, że dzięki nowym drogom, samorządowcy zyskają też tereny pod inwestycje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Państwo przestępcze w UE! 2017-07-07 05:39:27
    WIĘKSZOŚĆ DRÓG POWIATOWYCH CZY GMINNYCH JUŻ ZOSTAŁA ZMODERNIZOWANA Z TZW. SCHETYNÓWEK. TEN PiS JAK WIDAĆ BŁĄDZI PRZEZ OSTATNIE DWA LATA, PATOLOGICZNA USTAWA O OCHRONIE GRUNTÓW ROLNYCH I LEŚNYCH JEST WCIĄŻ W OBIEGU PRAWNYM Z DNIA 10 LIPCA 2015 ROKU (DZ. U. Z 2015 R. POZ. 909) .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA