REKLAMA

Piotr Gliński: Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

 • Autor: PAP/JS
 • 14 lutego 2017 14:20
Piotr Gliński: Rząd przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jerzy Kwieciński na wspólnej konferencji (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - poinformował na wtorkowej (14 lutego) konferencji po posiedzeniu rządu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Wicepremier podkreślił, że dokument był przygotowywany przez wiele miesięcy i był konsultowany społecznie i międzyresortowo. "To była ciekawa, trudna, ale przede wszystkim chyba bardzo kreatywna praca" - ocenił Gliński.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że dokument ma 316 stron. "Trzeba podkreślić, że jest to pierwszy krok do realizacji strategii, którą już zaczęliśmy realizować jakiś czas temu wraz z przyjęciem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - dodał.

Morawiecki podkreślił, że jednym z filarów strategii jest reindustrializacja, która jest realizowana m.in. przez budowę "klastra samochodowego", przyciągania wielkich inwestycji zagranicznych.

"Co też jest ważne, o czym często rozmawiamy na Radzie Ministrów, staramy się promować mniejsze ośrodki, czyli odejście od tego modelu gospodarczego polaryzacyjno-dyfuzyjnego w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, tak jak to Strategia zakłada niemalże w swoim tytule" - mówił Morawiecki.

Zapowiedział jednocześnie: "Inwestycje, które (...) już rozkręcamy, sięgną w ciągu tych kilku lat zdecydowanie powyżej 1 biliona złotych, tak jak zapowiadaliśmy".

"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostanie opublikowana najprawdopodobniej za dwa dni; na wtorkowym posiedzeniu rządu zgłoszono do niej bowiem kilka poprawek" - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Ten dokument został wyszlifowany. Nawet jeszcze na dzisiejszej Radzie Ministrów zostało zgłoszonych kilka poprawek, ale są to bardziej poprawki stylistyczne" - powiedział Kwieciński. "Nie ukrywamy, że zatrudniliśmy profesjonalnych dziennikarzy, lingwistów, którzy ten dokument przejrzeli" - dodał.

"Myślę, że za jakieś dwa dni państwo ujrzycie jego ostateczną wersję, po wprowadzeniu dzisiejszych poprawek" - zapowiedział wiceminister rozwoju.

"Do 2020 roku chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe - poinformował Jerzy Kwieciński. Około 1,5 bln zł ma pochodzić ze środków publicznych; resztę resort chce pozyskać ze środków z sektora prywatnego - dodał.

"Przewidzieliśmy wykorzystanie ok. 1,5 bln złotych do roku 2020 ze środków publicznych i chcemy zmobilizować jeszcze (...) środków z sektora prywatnego na realizację tych działań. W sumie do roku 2020 chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe" - powiedział wiceminister rozwoju na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zaznaczył, że Strategia obejmuje działania do roku 2020, ale daje również perspektywę do roku 2030.

Powiedział, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i flagowych. Zaznaczył, że realizację Strategii opisują 72 wskaźniki, a w sumie jest to 705 działań realizowanych przez różne instytucje. Dodał, że dokument pozwala na skuteczną realizację i monitorowanie realizacji Strategii.

Strategia omawiana była już 31 stycznia, jednak rząd nie podjął wówczas decyzji w tej sprawie. M.in. premier Beata Szydło zgłosiła wtedy kilka zastrzeżeń do Strategii, gdyż "nie spełniła ona do końca jej oczekiwań".

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy strategicznego rządowego dokumentu. Jej projekt przewiduje m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE.

Kluczowym czynnikiem całej strategii jest innowacyjność. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Zawodowy kłamca 2017-02-15 10:50:23
  Czy wierzysz w słowa te? Ja nie wierzę, nie! Wystarczy popatrzeć na zdjęcie. Czy oni wyglądają na kogoś kto wierzy w to co mówi?
 • Poważny Inwestor 2017-02-15 10:37:10
  Ja z moim kolegą Heńkiem, spotkaliśmy się w piątek na piwie i zdecydowaliśmy że wydamy 10 milionów na nową inwestycję. Jeszcze nie wiemy co to będzie i skąd weźmiemy kasę ale klamka zapadła.
 • Bogacz z przymusu 2017-02-15 10:28:21
  Do Ustawodawca spod baru : Pełna zgoda a jak ktoś zadziała wbrew ustawie i nie będzie się bogacił to do ciupy go albo co najmniej wlepić mu dużą karę administracyjno-skarbową.
 • Ustawodawca spod baru 2017-02-15 10:18:07
  Skoro Morawiecki życzy aby Polacy się bogacili, proponuję przyjąć taką ustawę i sprawa załatwiona. Po co zawracać sobie głowę jakimiś planami? Jak Jarosław się zgodzi to lemingi przegłosują.
 • Zofia 2017-02-14 15:48:15
  "Morawiecki podkreślił, że jednym z filarów strategii jest reindustrializacja, która jest realizowana m.in. przez budowę "klastra samochodowego", przyciągania wielkich inwestycji zagranicznych." Czyli reindustrializacja na zasadzie sprzedaży tanich wołów roboczych dla obcego kapitału? Jak ja nienawidzę tego Morawieckiego!!!
 • IQ 2017-02-14 15:00:30
  A co, a pieniądze się znajdą, jakby ktoś znalazł to niech powie, panie morawiecki nie dość tych bajek i zaklinania rzeczywistości ????REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA