REKLAMA

PiS idzie na wojnę z przemytnikami. Zmieni ustawę o akcyzie

  • Autor: PAP
  • 29 października 2015 13:18
PiS idzie na wojnę z przemytnikami. Zmieni ustawę o akcyzie Nie zamierzamy absolutnie zmieniać wysokości akcyzy – powiedział Henryk Kowalczyk. Fot. henrykkowalczyk.org

PiS chce znowelizować ustawę o podatku akcyzowym tak, żeby skuteczniej walczyć z przemytem papierosów i szarą strefą w tej branży; nie zamierza zmieniać wysokości podatku akcyzowego - zapowiada poseł i współtwórca programu gospodarczego partii Henryk Kowalczyk.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym nie jest jeszcze gotowy. Ta ustawa ma dać lepsze narzędzia służbom celnym, by były skuteczniejsze w ściganiu przemytu i zwalczaniu szarej strefy - powiedział Henryk Kowalczyk, który jest współtwórcą programu gospodarczego PiS.

Jakie zmiany?

Podkreślił, że PiS "nie zamierza absolutnie zmieniać wysokości akcyzy".

Rząd PO-PSL podnosił akcyzę na papierosy i to spowodowało spadek wpływów z tytułu tego podatku do budżetu - stwierdził.

Dodał, że na obecnym etapie trudno oceniać, kiedy ta ustawa wjedzie w życie.

61,5 mld zł z akcycy

Ze sprawozdania z wykonania budżetu w 2014 r. wynika, że akcyza była, drugim po podatku VAT, źródłem dochodów ubiegłorocznego budżetu. Dochody z akcyzy wyniosły w zeszłym roku 61,5 mld zł.

Akcyza to podatek nakładany na niektóre wyroby konsumpcyjne takie jak alkohol, papierosy, paliwa, energia elektryczna, czy samochody osobowe.

Nakładany jest na konkretne produkty, aby ograniczyć ich spożycie lub ze względu na wysoki zysk z ich sprzedaży (niskie koszty produkcji oraz duże spożycie).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA