REKLAMA

PiS: nie oszukując - można w górnictwie wiele osiągnąć

 • Autor: parlamentarny.pl (Jerzy Dudała)
 • 02 września 2015 12:34
PiS: nie oszukując - można w górnictwie wiele osiągnąć Krzysztof Tchórzewski: W środowisku górniczym, jeżeli się do niego uczciwie podchodzi i nie oszukuje - można wiele osiągnąć. Dlatego sądzę, że Śląsk czeka dobra przyszłość. Fot. Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Głównym paliwem będzie u nas węgiel, nie tyle na najbliższe lata, ile na dziesięciolecia - mówi portalowi wnp.pl Krzysztof Tchórzewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister gospodarki.

Co trzeba zrobić w górnictwie?

- Trzeba dostosować wydobycie do możliwości zbytu. Przy tym import węgla powinien być ograniczony, żeby nie było niekontrolowanego importu węgla do Polski.

Trzeba zwiększyć wydajność w naszych kopalniach, potrzebne jest odnowienie parku technologicznego. Muszą też powstać nowe szyby wydobywcze.

Musi być przychylność rządu i parlamentu dla górnictwa. Z tego, jak rząd PO-PSL przedstawia sprawy górnictwa wynika, że to górnicy są winni temu, co się stało. A nie są! W górnictwie przez ostatnich osiem lat niczego nie zrobiono.

W ostatnich latach w postaci samej dywidendy wyciągnięto duże środki z górnictwa, bo ok. 10 mld zł, a przykładowo środki z upublicznienia Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie zostały przeznaczone na inwestycje w tej spółce, tylko poszły na łatanie budżetu.

Jestem zwolennikiem szerokiego dialogu w górnictwie - z udziałem przedstawicieli rządu, przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych oraz firm z zaplecza górnictwa, przedstawicieli strony społecznej i samorządowej.

Należy opracować strategię dla górnictwa, która będzie mogła zyskać akceptację społeczności na Śląsku.

Czy należy budować w Polsce elektrownię atomową?

- Koszty budowy elektrowni atomowej są olbrzymie. Jak się spojrzy na budowę elektrowni jądrowej w Finlandii, to zakładano, że czas budowy wyniesie pięć lat, a wraz z wykończeniem wyniósł on dwa razy tyle. Ponadto nie ma zgody społeczności lokalnych na taką inwestycję.

Nie jesteśmy "na musiku", żeby tę elektrownię jądrową budować.

Do energetyki jądrowej podchodzę z dużą ostrożnością, patrząc chociażby na cykl inwestycyjny.

Jeżeli już, to bardziej należy patrzeć na kwestię energetyki jądrowej jak na możliwość rozwoju nowoczesnych technologii niż na ratowanie polskiego rynku energetycznego. Taka jedna elektrownia jądrowa niewiele by zmieniła. Poza tym trzeba się dokładnie przyjrzeć temu, dlaczego na przykład Niemcy wycofują się z energetyki jądrowej. Niezwykle trudno jest tu zająć jednoznaczne stanowisko.

Głównym paliwem będzie u nas węgiel - nie tyle na najbliższe lata, ile na dziesięciolecia. Trzeba więc myśleć o różnych sposobach zagospodarowania węgla. Jestem zwolennikiem tego, by rozwinąć prace naukowo-badawcze nad nowoczesnymi technologiami węglowymi.

Poza tym górnictwo to nie tylko kopalnie, to także kwestia samorządów lokalnych oraz gospodarczych. Górnictwo to instytuty naukowo-badawcze, czy całe zaplecze firm pracujących na rzecz kopalń i dostarczających im różnego rodzaju usługi.

Nie obawiacie się, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, gdyby wygrało w nich Prawo i Sprawiedliwość, będzie wielki problem z górnictwem, bo na przykład powstanie Nowa Kompania Węglowa, ale bez zapewnienia jej środków na funkcjonowanie?

- Dostrzegam wiele zagrożeń. To są kwestie, na które teraz wpływu nie mamy.

Wiemy również, że budżet nie jest z gumy. Jednak mam przekonanie, że wyjdziemy z problemu górnictwa nie gorzej niż w 2007 roku, a mam nadzieję, że nawet lepiej.

Obserwujemy sytuację w sektorze węglowym, nie jesteśmy bierni. Analizujemy i wyciągamy wnioski.

W środowisku górniczym, jeżeli się do niego uczciwie podchodzi i nie oszukuje - można wiele osiągnąć. Dlatego sądzę, że Śląsk czeka dobra przyszłość.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (14 komentarzy)

 • jj 2015-09-04 16:53:08
  Czyli, mówiąc wprost, (...) bez sensu.
 • wegiel i atom!!! 2015-09-03 11:36:27
  oczywiście, że Polska musi miec elektrownie jądrowe i w żadnym stopniu nie zagraża to węglowi, wręcz przeciwnie. Mając dwie-trzy niskoemisyjne elektrownie w podstawie odciążamy węgiel z emisjami i możemy dalej hulać z Opolem i innymi na kamienny i oczywiscie brunatny
 • odświeżacz pamięci 2015-09-03 11:32:24
  Przypomnijmy Panu Posłowi, co mówił o elektrowni jądrowej parę lat temu: "Wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski twierdzi, że Polska musi mieć elektrownię jądrową, by zapewnić prąd mieszkańcom całego kraju, a jednocześnie zmniejszyć ilość elektrowni węglowych, które zatruwają środowisko."
 • kolega 2015-09-03 10:37:10
  Oni nie wiedzą, że nie wiedzą.............
 • slakuc 2015-09-03 09:01:23
  taki ładny artykulik i tak ładnie zakończony. A zaczynać sie powinien tak: "Dawno , dawno temu...."
 • Ewa 2015-09-03 08:16:32
  Jasne. Jak mozna wierzyć w takie bzdury???!!!
 • rympał 2015-09-02 15:26:07
  Jedna wielka bzdura. Nie można jednocześnie przystosować wielkości wydobycia do rynku i budować nowe szyby. Dzisiaj potencjał polskich kopalń (węgiel energetyczny) jest wyższy o ok. 12 mln ton w stosunku do potrzeb polskiej energetyki. Po co więc tworzyć nowe moce? Jest za dużo ścian. Za dużo sprzętu i ... niestety pracowników. W okresie wyborczym mówienie wszystkim wszystkiego dobrego na dobre nie wychodzi.
 • Egon 2015-09-02 15:13:15
  Gornictwo jedyną szanse na poprawę rentowności ma poprzez zamknięcie kiepskich kopalń, przeniesienie załóg do kopalń efektywnych i zorganizowanie pracy co najmniej 6dni w tygodniu dla lepszego wykorzystania majątku. Na przeszkodzie takim działaniom stoja działacze związkowi, którzy stracą etaty z oddelegowania w likwidowanych kopalniach. Oprócz tego tych wszystkich działaczy trzeba przenieść na garnuszek członków i utrzymywać ze składek a nie na koszt pracodawcy. Ale tych oczywistych działań żadna opcja polityczna nie wprowadza bojąc się związkowcow nie wiadomo dlaczego. Opinia publiczna te zmiany poprze bo ma dość patrzenia na tych darmozjadow siedzących na etatach związkowych od wielu kadencji często uprawnionych do emerytur.
 • Mariusz 2015-09-02 14:23:30
  Cieszę się, że choć na tym forum nie ma wpisów oszołomów pisowskich, a jedynie rozsądne konkretne komentarze... Pod większością z nich się podpisuję... Dodam tylko, że tym tanim populizmem pisowcy niestety zdobędą dużo głosów Górników 25 października...
 • Albert 2015-09-02 14:01:07
  Chłopie, od kiedy jesteś w tym sejmie? I co zrobiłeś? Od 25 lat tylko jedni odważyli się zamknąć nierentowne kopalnie. A potem wszyscy zesrani ze strachu. Jak górnictwo jako całość miała zysk, to pozwoliliście na strajki w sprawie podwyżek płac. A wtedy trzeba było restrukturyzować i inwestować. Bełkot panie Tchórzewski, bełkot.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA