REKLAMA

PiS: odbudujemy gospodarkę morską, reaktywacja Świnoujścia

 • Autor: PAP
 • 03 października 2015 19:56
PiS: odbudujemy gospodarkę morską, reaktywacja Świnoujścia Wejście do Świnoujścia. Fot. Mat. pras. ( Marek Czasnojć)

Rozwój portów, odbudowa rybołówstwa i przemysłu okrętowego to cele, które stawia sobie PiS - zapowiedział w sobotę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) europoseł tej partii Marek Gróbarczyk i zwrócił uwagę na "zasadniczą rolę" tego nadmorskiego miasta.

"Naszym celem jest odbudowanie ministerstwa gospodarki morskiej, a także zajęcie się w odpowiedni sposób rozwojem portów i żeglugi, odbudową rybołówstwa i przemysłu stoczniowego" - powiedział dziennikarzom Gróbarczyk, któremu towarzyszyli kandydaci PiS w wyborach do Sejmu i Senatu. "Rola Świnoujścia w tym programie jest zasadnicza; wszystko to, co będziemy chcieli zrobić ma na celu aktywowanie tego miejsca właśnie pod kątem gospodarki morskiej" - dodał.

"Warto też przypomnieć, że to rząd PiS podjął decyzję o budowie tutaj gazoportu" - podkreślił Gróbarczyk. "Mamy nadzieję, że zakończymy tę budowę, bo dziś to, co się dzieje jest chyba najlepszym wyrazem dotychczasowych rządów PO" - dodał.

Pomysł na stocznie

Gróbarczyk pytany o możliwość rozdzielenia dwóch połączonych wcześniej stoczni remontowych działających w regionie odpowiedział, że po ewentualnym objęciu rządów przez PiS zostanie to zrobione. W oparciu o dwie oddzielne spółki powstanie holding - dodał. Chodzi o dwie stocznie remontowe - szczecińską "Gryfię" i świnoujską Morską Stocznię Remontową, które - przy sprzeciwie załogi świnoujskiego zakładu - zostały połączone we wrześniu 2013 r.

Założenia, co do przemysłu stoczniowego są już gotowe - powiedział Gróbarczyk. Jak dodał, niebawem zaprezentowana zostanie mapa drogowa mająca na celu odbudowę przemysłu okrętowego.

Nord Stream 2 zaprzeczenie solidarności europejskiej

Gazociąg Nord Stream 2 to ewidentne zaprzeczenie solidarności europejskiej - mówił z kolei poseł PiS i lider na szczecińskiej liście do Sejmu Joachim Brudziński pytany, jak wygląda dziś solidarność państw europejskich. "Jest to także podważeniem całej dotychczasowej polityki UE opierającej się na tzw. dywersyfikacji kierunku dostaw gazu. Trzeba też podkreślić, że odbyło się to ponad głową Polski" - dodał.

"Trzeba zapytać, czy jest to cena za kolejne 2,5 roku na stanowisku szefa Rady Europy dla Donalda Tuska?" - kontynuował Brudziński. Jeśli tak miałoby to wyglądać, to trzeba powiedzieć, że ta polityka jest polityką skrajnie nieodpowiedzialną" - dodał.

Na początku września br. przedstawiciele Gazpromu i zachodnich firm podpisali porozumienie ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Projekt przewiduje budowę dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld metrów sześciennych gazu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - tyle samo, ile istniejący gazociąg Nord Stream.

Cztery lata temu PiS z okręgu wyborczego nr 41 nazywanego szczecińskim wprowadziło poza Brudzińskim jeszcze dwóch kandydatów Leszka Dobrzyńskiego i Michała Jacha. W okręgu szczecińskim do zdobycia jest 12 mandatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (9 komentarzy)

 • niedowiarek 2015-10-06 19:59:40
  po połączeniu dobrze prosperującej Morskiej Stoczni Remontowej z bankrutującą większą Gryfią obie stocznie zarżnięto, wypłoszono norweskich zleceniodawców... Jak ktoś czyta artykuły sponsorowane, to pisze bzdury o sukcesach stoczni. Gryfia wyprzedawała majątek na potęgę i głosiła sukces restrukturyzacji. Skoro jest tak dobrze to dlaczego nie płaci zleceniobiorcom?
 • wierzący katolik 2015-10-05 15:09:56
  Już reaktywowali port w Elblągu - co prawda to prawda piś.....
 • belmondo 2015-10-05 10:49:06
  Znacie bajkę o morzu? PiS to se może!
 • ppp 2015-10-04 13:08:34
  A co z mostem na wyspe ktory obiecal leszek?
 • ciekawy 2015-10-04 09:30:21
  DTC w Gdańsku prowadzi inwestycję wartą 1,2 mld zł, jak to odbudują, o co im chodzi?
 • gość 2015-10-04 09:25:54
  Niech ich ktoś uświadomi, że przeładunki w polskich portach ostatnio osiągnęły swoje historyczne poziomy.
 • anty urzędnik 2015-10-04 09:21:52
  Nasi politycy to niech się nie dotykają biznesu, bo już mamy polityczne górnictwo i przy cenach światowych węgla wynoszących 50$ czyli ok 190 zł za tone, ja kupuje po 750 zł za tonę!!!
 • wstyd 2015-10-03 22:40:39
  tyle zeby durny lud zaglosowal bo za takich nas maja
 • kibic 2015-10-03 20:45:47
  Czy pis ma ludzi za kompletnych idiotów? Podjecie decyzji o budowie gazoportu (i tyle na dwa lata ich rządów) uważają za sukces? A co do gospodarki morskiej to wystarczy tam pojechać albo zanalizować twarde dane statystyczne odnośnie tego jak dobrze obecnie działają stocznie, i to bez zwącholi i jakie wyniki mają porty. Do tego buduje się infrastrukturę dojazdową do portów, ile głupot można wygadywać w tym temacie?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA