REKLAMA

PiS przesuwa wejście w życie zakazu GMO o cztery lata

  • Autor: GP/materiały prasowe
  • 20 lipca 2016 11:23
PiS przesuwa wejście w życie zakazu GMO o cztery lata Czy PiS przesunie o kolejne cztery lata wejście w życie zakazu GMO? (fot.:publicdomainpictures.net/domena publiczna)

● Organizacja ICPPC zwraca uwagę na działania Ministerstwa Rolnictwa.
● Resort ma w nowym projekcie przesunąć o kolejne cztery lata wejście w życie zakazu stosowania w Polsce paszy z dodatkiem GMO.
● W ocenie organizacji, PiS tym działaniem działa na korzyść korporacji, a nie kieruje się dobrem obywateli.
● Podkreśla się, że PiS inaczej zapatrywało się na sprawę jeszcze cztery lata temu, w 2012 roku.

Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) apeluje o uważne przyglądanie się sytuacji nowelizacji ustawy o żywności genetycznie modyfikowanej (GMO).

Organizacja podkreśla, że zakaz stosowania pasz GMO został wprowadzony ustawą w 2006 r. Miał wejść w życie po upływie dwóch lat tj. w 2008 r. Termin wejścia w życie tej ustawy został jednak ponownie przesunięty. Kolejnym terminem był dzień 1 stycznia 2013 r., a później 1 stycznia 2017 r. Zmiany terminów PiS krytykowało, gdy było w opozycji.

Teraz, w ocenie ICPPC, nowy termin wejścia w życie zakazu ma być przesunięty na 1 stycznia 2021 r. To kolejne cztery lata.

- Nowa postawa partii PiS jest kontrowersyjnym zwrotem od dotychczasowego stanowiska przeciwko importowi i uprawie GMO oraz jego stosowaniu w paszach - piszą w stanowisku przesłanym do naszej redakcji działacze ICPPC. - Zarówno obecny minister środowiska, prof. Jan Szyszko, jak i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa, Krzysztof Ardanowski, publicznie wypowiadali się za wprowadzeniem całkowitego zakazu GMO m.in. w czasie konferencji prasowej w 2012 roku.

Czytaj: Rządowe propozycje do relacji producenci żywności a handel w Polsce

Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi przypomina, że postawa PiS była entuzjastycznie odbierana przez mieszkańców wsi - Partia zyskała silne poparcie społeczeństwa, które było zawsze podejrzliwe wobec genetycznie modyfikowanych roślin i wprowadzania ich do łańcucha pokarmowego - akcentują działacze ICPPC.

Pada też oskarżenie pod adresem partii rządzącej. ICPPC stwierdza, że nowy projekt ministerstwa to dbanie o interes korporacji, a nie kierowanie się "zdrowiem, niezależnością i wolnością Polaków".

Poparcie dla stanowiska ICPPC wyraziły także: Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO, Stowarzyszenie BEST PROEKO, Stowarzyszenie EKOLAND o/Zachodniopomorski, Fundacja Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA